Orta çağ Yahudi din alimlerinden: 'Yosef Karo'
Medieval jewish religious scholar: 'Joseph Karo'
- Tez No: 750758
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAMİ BAYBAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Yosef Karo ya da tam adıyla Rabbi Yosef ben Efrahim Karo (1488-1575) Orta Çağ Yahudi din bilginleri içinde ismi bilinmesi gereken bir şahsiyettir. O sadece bir bilgin değil; rabbi, kabalist ve bir yazardır. Yahudi hukukuna dair yazdığı“Şulhan Aruh”, günümüz Yahudilerinin bile önem verdiği bir kitaptır. Kendisi bir Seferad Yahudisidir ve çok küçük yaşlarda İspanya'dan sürgün edilerek ailesi ile birlikte Osmanlı'ya sığınmıştır. Yaşamının çok büyük bölmünü Osmanlı topraklarında geçirmiştir. İki bölüm şeklinde ele aldığımız çalışmamız, 16. Yüzyılda yaşamış Yosef Karo hakkında genel malumatlar içermektedir. İlk bölümde Karo'nun hayatından, eserlerinden ve yaşamına etkili olan kişilerden bahsedilmiş, ikinci bölümde ise Karo'nun Yahudi Hukukuna ilişkin bağlantısı ele alınmıştır. Çalışmada literatür taraması yapılarak tarihsel ve deskriptif metot benimsenmiştir. Çalışmanın neticesinde ise, Yosef Karo'nun Yahudi dünyasına olan katkıları ele alınarak onun Yahudi tarihindeki önemi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Joseph Caro or with his full name Rabbi Joseph Ben Ephraim Caro, is Jewish religious scholar who lived in the middle ages. It's not enough to just call him a scholar. He is a rabbi, kabbalist and writer.“Shulchan Aruch”which he wrote on Jewish law, is a book that even today's Jews attach importance to. He is a sephardic and was exiled from Spain at a very young age and took refuge in the Ottoman Empire with his family. He spent most of his life in the Ottoman Empire. Study is in two parts, contains general information about Joseph Caro, who lived in the 16th century. In the first part, Caro's life, works and the people who are influential in his life are mentioned, and in the second part, Caro's connection to Jewish Law is discussed. In the study, the historical and descriptive method was adopted by scanning the literature. As a result of the study, Joseph Caro's contributions to the Jewish world were discussed and his importance in Jewish history was determined.