Toplu seyir deneyiminin güncel veçheleri: Abonelik bazlı isteğe bağlı video yayın platformları ve çevrimiçi seyir partileri
New aspects of communal viewing: Subscription based video-on-demand platforms and watchparties
  1. Tez No: 750810
  2. Yazar: MUHAMMET ENES AKDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ECE VİTRİNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu araştırmanın temel amacı Netflix'e ait orijinal içerikleri, Teleparty eklentisi vasıtasıyla çevrimiçi, toplu olarak tüketen kullanıcıların seyir deneyimini mercek altına almak ve bu yeni tip seyir deneyiminin özelliklerine, bir sinema salonunda ya da televizyon seti karşısında gerçekleşen toplu seyir ile benzerlik ve farklılıklarına ışık tutabilmektir. Araştırma kapsamında; toplamda 29 katılımcıdan oluşan bir örneklemde, nitel veri toplama yöntemlerinden dijital etnografik gözlem ve odak grup görüşmeleri tercih edilmiştir. Elde edilen bulgular toplu seyir deneyiminin güncel bir veçhesi olarak çevrimiçi seyir partilerinin, tercih edilen içerik türü, kullanıcıların diğer katılımcılar ile olan samimiyet düzeyleri, katılımcı sayısı ve Teleparty eklentisinin arayüz özelliklerine bağlı olarak, yeknesak bir seyir deneyimi sunmadıklarını göstermektedir. Çevrimiçi seyir partilerinin kısıtlı bir etkileşime açık, odaklı ve kontrollü olduğu kadar parçalı ve aşırı bir seyir deneyimine de kapı aralayan farklı görünümler sergileyebildiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the viewing experience of users who consume Netflix original contents at online watchparties, through the Teleparty extension, and to shed light on the characteristics of this new type of viewing experience and its similarities and differences with communal viewing in a movie theatre or in front of a television set. Within the scope of this research; digital ethnographic observation and focus group interviews were preferred from qualitative data collection methods, with a sample composed of 29 participants. In line with findings, it should be noted that online watch parties as a new aspect of communal viewing leaves the door open for limited interactive, attentive, controlled viewing experiences as well as fragmented and binge-watching behavior, depending on the type of content preferred by the users, the level of intimacy with other participants, the number of participants and the interface features of the Teleparty extension.