Adana ili için coğrafi bilgi sistemleri ve analitik hiyerarşi prosesi kullanılarak güneş enerjisi santrali yer seçiminin optimizasyonu
Optimization in site selection of solar power plant by using geographical information systems and analytical hierarchy process for the city of Adana
  1. Tez No: 750809
  2. Yazar: EMİNE SU TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHZAT BALCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Günümüzde gün geçtikçe insan faaliyetleri ve endüstriyel faaliyetler için gereken enerji miktarının artması, buna karşın mevcut kaynakların tükenmekte olması; mevcut enerji kaynaklarına oranla daha sürdürülebilir ve çevreci kaynaklar olan yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının yaygınlaştırılmasını kaçınılmaz kılmıştır. Ülkemizin güneş enerjisi bakımından büyük potansiyele sahip olduğu düşünüldüğünde güneş enerjisi yatırımlarının arttırılması ile mevcut kaynak sıkıntısının doğru yönetilmesine katkı sağlanabilecek ve enerji konusunda dışa bağımlılık azaltılabilecektir. Bu çalışmada güneş enerjisi potansiyeli dikkate alındığında iyi bir enerji kaynağı alternatifi olan güneş enerjisinden, Adana ili bazında faydalanabilmek adına güneş enerjisi santralleri için uygun yer seçimi yapılması hedeflenmiştir. Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Analitik Hiyerarşi Prosesi kullanılarak güneş enerjisi santralleri için en uygun alternatif alanları belirlemek üzere yer seçimi çalışması yapılmıştır. Konuyla ilgili mevzuat, literatürdeki veriler ve uzman görüşleri dikkate alınarak bir dizi analiz gerçekleştirilmiş, en uygun yer seçimi yapmak adına güneş enerjisi santral verimliliği ve çevresel etkiler dikkate alınarak iki adımlı bir yaklaşım uygulanmıştır. Kullanılan yöntemin hem verimlilik hem de çevresel etkiler bazında karar verme odaklı olması bakımından farklı yenilenebilir enerji kaynakları için de referans olarak kullanılabilecek bir çalışma olacağı öngörülmektedir. Buna ek olarak çalışmanın kentin güneş enerjisi bazında mevcut potansiyelinin ortaya konulması ile güneş enerjisi kullanımını ve doğru yer seçimi ile doğru kaynak yönetimini teşvik edeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The amount of energy required for human activities and industrial activities is increasing with each passing day, and the existing resources are being depleted. This has made it inevitable to expand the use of renewable energy resources, which are more sustainable and environmentally friendly resources when compared to existing energy resources. Considering that our country has a great potential in terms of solar energy, increasing solar energy investments will contribute to the correct management of the current resource shortage and reduce external dependence on energy. In the present study, when the potential of solar energy is considered, the purpose is to choose a suitable location for solar power plants to benefit from solar energy, which is a good energy source alternative, on the basis of the city of Adana. A site selection study was performed to determine the most suitable alternative areas for solar power plants by using the Geographical Information Systems and Analytical Hierarchy Process. A series of analyzes were performed by considering the relevant legislation, the data in the literature and expert opinions, and a two-step approach was applied by taking into account the solar power plant efficiency and environmental effects to choose the most appropriate location. It was foreseen that the method employed will be used as a reference for different renewable energy sources because it is focused on decision-making on the basis of both efficiency and environmental effects. It was also considered that the study will encourage the use of solar energy and the right resource management with the right location selection by revealing the current potential of the city on the basis of solar energy.