Privacy in blockchain-based internet of things networks
Blok zinciri tabanlı nesnelerin interneti ağlarında mahremiyet
- Tez No: 750811
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN DALKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Internet of things cihazları günlük hayatımızın bir parçası haline gelmiştir. Üzerlerinde bulunan sensörler ile üretilen veriler özellikle sağlık verileri gibi kişisel veri olarak değerlendirilmektedir. Bu sebeple, IoT cihazları üzerinde üretilen verilerin güvenli bir şekilde paylaşılması gerekmektedir. Bu çalışmada, kurumsal bir blockchain altyapısı sağlayan Quorum blockchain çözümü kullanılarak IoT cihazlar üzerinde üretilen verilerin kısıtlı bir zaman diliminde şirketler veya istemciler ile paylaşılması için bir dağıtık ve otonom bir çözüm sunulmuştur. IoT cihazların düşük işlem ve hafıza kapasiteleri göz önünde bulunularak verimli ve performansı yüksek bir anahtar paylaşım sistemi geliştirilmiştir. Bu sistem içerisindeki tüm işlemler akıllı sözleşme ile kayıt altına alınmıştır. Kurumsal blockchain altyapısı kullanılarak böyle bir geçici mahremiyet paylaşımı yöntemi bulunmaktadır. Blockchain teknolojisinin sağladığı tamper-proof, dağıtık ve programlanabilir altyapı sayesinde tüm paylaşım süreçleri blockchain ağı üzerinde bulunan düğümlerde güvenli bir şekilde saklanmıştır. Yapılan performans testlerinin de gösterdiği gibi, düşük kapasiteli IoT cihazlar ile bu paylaşım gerçekleşebilmektedir. Bu performans testleri örnek uygulama yapılan düşük kapasiteli kısıtlı cihaz üzerinde gerçekleştirilmiş ve elde edilen sonuçlar analiz edilmiştir. Bu çalışmada, ek olarak blockchain ve IoT cihazlarının potansiyel sorunları da tartışılmış ve olası çözüm önerileri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Internet of things devices have become a part of our daily lives. The data generated by the sensors on these devices is considered personal data, especially health data. For this reason, the data generated on IoT devices must be shared securely. In this thesis, a distributed and autonomous solution is presented to share the data generated by IoT devices with companies or customers in a limited period of time. For this purpose, the blockchain solution Quorum is used, which provides blockchain infrastructure for enterprises. Considering the low processing and storage capacities of IoT devices, an efficient and powerful key sharing system has been developed. All transactions in this system are recorded with a smart contract. There is such a temporary privacy sharing method with blockchain infrastructure for enterprises. Thanks to the tamper-proof, distributed, and programmable infrastructure offered by blockchain technology, all sharing processes are securely stored in the nodes of the blockchain network. As the performance tests show, this sharing can be realized even with low-capacity IoT devices. These performance tests were conducted on a limited capacity device and the results were analyzed. This thesis also discusses potential problems of blockchain and IoT devices and proposes possible solutions.