Osmanlı hukukunda nezir
Nezir in Ottoman law
- Tez No: 750822
- Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ GEDİKLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 512
Özet
Bu tez çalışması, Osmanlı hukukunda yaygın bir uygulaması olan nezir usulünü konu almıştır. Nezir usulü, kişilerin taahhütleri üzerine bina edilmiş, devlet tarafından işletilen bir toplumsal denetim mekanizmasına karşılık gelmektedir. Çalışmada, arşiv belgeleri merkeze alınarak ilk bölümde kurumun kavramsal ve tarihsel açıdan incelemesi yapılmıştır. İkinci bölümde kurumun hukuki mahiyeti şer'î ve örfî hukuk cephesinden irdelenmiştir. Üçüncü bölümde nezir usulünün uygulama sahası izah edildikten sonra, dördüncü bölümde uygulama şekli ortaya konmuştur. Nihayet beşinci bölümde nezir usulünün ilgası ele alınarak çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation is about Nezir (vow) which was practiced widely in Ottoman Law. As a rule, it refers to an instrument of social control used by the state and based on people's pledges. In the first part of this study, in which archival documents are used, the institution of nezir was analyzed from a conceptual and historical perspective. In the second part, its legal nature was examined with respect to şer'î hukuk (Islamic law) and örfî hukuk (sultanic law). After its application areas were investigated in the third part, the manner of application of nezir was handled in the fourth part. And finally, in the fifth chapter, the study was completed by discussing the abolition of nezir.