Mikroalgal yağların deri sanayinde kullanım olanaklarının araştırılması
Investigation of the usage possibilities of microalgal oils for leather industry
- Tez No: 750831
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deri Mühendisliği, Deri ve Kürk Teknolojisi, Mühendislik Bilimleri, Leather Engineering, Leather and Fur Technology, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çalışmada; Chlorella türünden elde edilen algal yağın deri sanayinde kullanılabilirliği ortaya konulmuştur. Algal yağın yüksek iyot sayısına sahip olduğu, yüksek oranlarda doymamış yağ asitlerine sahip olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen yağ modifiye edilerek öncelikle sert suya dayanımı, asit sayısı değerlerine bakılmış, daha sonra sadece yağlama işlem basamağı yapılmış ve bu aşamada kullanılarak, yağın etkinliği araştırılmıştır. Algal yağdan elde edilen yağlama maddelerinin su sertliğine karşı dayanımlarının iyi olduğu belirlenmiştir. Mamul derilerde %2, %4 ve %6 oranlarında kullanılan yağlama maddelerinin derinin liflerini çok iyi izole ettiği, derilere iyi tutum özellikleri ve yumuşaklık değerleri sağladığı ortaya konmuştur. Yapılan tüm testler ve analizler sonucunda mikroalglarden elde edilen yağların modifiye ürünlerinin sürdürülebilir, çevre dostu ürün olarak deri sanayinde kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The application possibility of microalgal oil obtained from Chlorella sorokiniana micro algea in leather industry has been demonstrated. It was determined that algal oil had a high iodine number and a high percentage of unsaturated fatty acids. The algal oil was modified and its resistance to hard water, acid number, peroxide values were examined, and subsequently it was used in leather manufacturing processes. The fatliquor obtained from algal oil provided good resistance to water hardness. The algal fatliquor used at the rates of 2%, 4% and 6% in the leather processes, insulate the leather fibers very well and provided a good feel touch effect and softness valuse to the leather. As a result of all tests and analysis performed, it has been determined that modified algal oils obtained from chlorella sorokiniana microalgae can be used in the leather industry as a sustainable and environmentally friendly product.