Eğitimde dijital dönüşüm ve EBA kullanımının farkındalık düzeyine ait bir uygulama
Digital transformation in education and an application belonging to awareness level of EBA usage
  1. Tez No: 750832
  2. Yazar: MUSTAFA KUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KESKINKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çalışmada dijital dönüşüm kavramı ele alınmış ve dijital dönüşümün eğitim alanındaki etkileri incelenmiştir. Çalışmanın yapıldığı dönemin COVID-19 Pandemisi sürecine denk gelmesi nedeniyle COVID-19 Pandemisi sürecinin başlangıcı ve eğitim için alınan aksiyonlara kısa bir şekilde değinilmiştir. Eğitim ve dijitalleşme kavramları ülkemizde Eğitim Bilişim Ağı (EBA) çatısı altında birleşmektedir. Çalışmanın uygulama bölümünde Eğitim Bilişim Ağı'nın kullanımının farkındalık düzeyinin ölçülmesi amaçlanmıştır. Araştırma örneklemi Erzurum ilinde görev yapan 11.357 öğretmen olarak belirlenmiştir. Veri toplama işlemleri nicel veri toplama yöntemlerinden anket yöntemi ile gerçekleştirilmiş ve Aztekin (2020) tarafından geliştirilen“Öğretmenlerin Eğitim Bilişim Ağı (EBA) Farkındalık Düzeylerini Belirleme Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçek analizlerinde tanımlayıcı istatistikler ve araştırma soruları bölümünde frekans analizi, hipotezlerin analizi için ise T-Testi, Tek-Yönlü ANOVA testi yöntemleri kullanılmıştır. Çalışma sonucunda EBA farkındalık düzeyinin“iyi”seviyede olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen diğer sonuçlar bağlamında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the study, the concept of digital transformation was discussed and the effects of digital transformation in the field of education were examined. Since the period in which the study was conducted coincided with the COVID-19 Pandemic process, the beginning of the COVID-19 Pandemic process and the actions taken for education were briefly mentioned. The concepts of education and digitalization are united under the umbrella of Education Information Network (EBA) in our country. In the application part of the study, it is aimed to measure the level of awareness of the use of Education Information Network. The research sample was determined as 11,357 teachers working in Erzurum province. Data collection processes were carried out with the survey method, one of the quantitative data collection methods, and the“Educational Information Network (EBA) Awareness Determination Scale of Teachers”developed by Aztekin (2020) was used. Frequency analysis was used in the descriptive statistics and research questions section in the scale analysis, and T-Test and One-Way ANOVA test methods were used for the analysis of hypotheses. As a result of the study, it was determined that the level of EBA awareness was at a“good”level. Suggestions were made in the context of other results obtained.