Göçmen erkeklerin sağlık algıları ve sağlık sorumlulukları üzerine Meleis'in geçiş teorisine göre hazırlanan 'GESFA' programının etkisi
The effect of 'Increasing health awareness programme forimmigrant men' (IHAPIM) based on Meleis' transition theory on the health perceptions and health responsibilities of immigrant men
  1. Tez No: 750862
  2. Yazar: MEHMET KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR AYDIN AVCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Bu çalışma göçmen erkeklerin sağlık algıları, sağlık sorumlulukları, algıladıkları stres düzeyi, stresle baş etme yöntemleri ve sağlık hizmetlerini kullanım düzeyleri üzerine Meleis'in Geçiş Teorisine Göre Hazırlanan“Göçmen Erkeklerin Sağlıklarına Yönelik Farkındalıklarını Arttırma”(GESFA) Programının etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Materyal ve metod: Randomize kontrollü çift kör ön test son test kontrol gruplu deneysel araştırma ilkelerine uygun olarak planlanan bu çalışma Samsun ilinin göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı Canik ve İlkadım ilçelerinde yaşayan, 18 – 50 yaş aralığındaki göçmen erkekler ile yürütülmüştür. Çalışma deney grubunda 49 kontrol grubunda 46 erkek ile tamamlanmıştır. Bulgular: Çalışmada; Deney grubundaki göçmen erkeklerin yaş ortalaması 31.15±7.50 olup kontrol grubunun yaş ortalaması 34.04±9.33'dür.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was carried out in order to examine the effect of the“Increasising Awareness of Immigrant Men Towards Their Health”(IHAPIM) Program, which was prepared according to the Transition Theory of Meleis, on the health perceptions, health responsibilities, perceived stress levels, methods of coping with stress and levels of health services use of immigrant men. Material and Method: This study, which was planned in accordance with the principles of a randomized controlled double-blind pre-test post-test control group experimental study, was conducted with immigrant males between the ages of 18 and 50, living in Canik and İlkadım districts of Samsun, where immigrants live heavily. The study was completed with 49 men in the experimental group and 46 men in the control group. Results: In the study; The average age of immigrant men in the experimental group is 31.15 ± 7.50, and the average of control group is 34.04±9.33. At the end of the training program, the health perception scale, healthy lifestyle behaviors scale, health responsibility sub-dimension, the perceived stress scale, the total score and sub-dimensions of the immigrants' attitudes towards using health services, and the stress coping methods scale were in the mean scores of the men in the experimental group.