Siber ağlarda anomali tespiti için topolojik veri analizi
Topological data analysis for detecting anomalies in cyber networks
  1. Tez No: 750912
  2. Yazar: ALISH GULUZADE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER AKGÜLLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Siber ağlar, global yapısı oldukça düzensiz olan, birbirine bağlı birçok birimden oluşan karmaşık sistemlerdir. Netflow verileri ile temsil edilen siber ağların graf gösterimleri ve graf algoritmaları ile elde edilen sonuçlar bu ağların güvenliği için oldukça önemlidir. Tez çalışmamız, bir siber ağda anomali tespiti için graf teorisi yardımı ile kurulan simpleks kompleksler üzerinden topolojik veri analizi yöntemi sunmaktadır. Bu yöntem, siber ağın kalıcı homolojilerini hesaplayarak, elde edilen barkodlar arasında bir benzerlik ölçümünün kullanılmasına dayanmaktadır. Bu ölçüm ile ağda anomali durumları tespit edilecek ve mevcut saldırı durumu için gerekli önlemler alınabilecektir. Ayrıca, veri analizi için bir temel olacak bu yöntem farklı disiplinlerce de kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Cyber networks are complex systems with a highly disorganized global structure consisting of many interconnected units. Graph representations of cyber networks represented by Netflow data and the results obtained with graph algorithms are very important for the security of these networks. This thesis presents a topological data analysis method over simplex complexes established with the help of graph theory for anomaly detection in a cyber network. This method is based on the use of a similarity measure between the barcodes obtained by calculating the persistent homologies of the cyber network. With this measurement, anomalies in the network will be detected and necessary measures can be taken for the current attack situation. In addition, this method, which will be a basis for data analysis, can be used by different disciplines.