Yoğun bakım ünitelerinde endotrakeal tüpe bağlı basınç yaralanması görülme oranlarının ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi
Determination of endotracheal tube-related pressure injuries in intensive care units and related factors
- Tez No: 750972
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZELİHA ÖZDEMİR KÖKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma yoğun bakım ünitelerinde endotrakeal tüpe bağlı basınç yaralanması görülme oranının ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı tipte gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anestezi, Dahili ve Cerrahi Yoğun Bakım Üniteleri'nde Mart 2021-Haziran 2022 tarihleri arasında yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini, yoğun bakım ünitelerinde endotrakeal entübasyon uygulanan 146 hasta oluşturmuştur. Araştırma verilerinin toplanmasında,“Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Braden Risk Değerlendirme Ölçeği”,“Nutrisyonel Değerlendirme Testi”ve“Endotrakeal Tüpe Bağlı Basınç Yaralanması Değerlendirme Formu”kullanılmıştır. Hastalar endotrakeal tüp ilişkili basınç yaralanması gelişimi açısından 24 saatte bir değerlendirilmiştir. Her bir hasta için en az 2, en fazla 14 gözlem yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Pearson Ki Kare Testi, Mann Whitney U Testi, Student T Testi ve Binary Logistic Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda hastaların %80,14'ünde endotrakeal tüp ilişkili basınç yaralanması geliştiği belirlenmiştir. Endotrakeal tüp ilişkili basınç yaralanmasının %56,41 oranla 3-4. günlerde geliştiği ve basınç yaralanması gelişme süresinin ortalama 4,42±1,72 gün olduğu saptanmıştır. Araştırma sonuçları, beden kitle indeksinin endotrakeal tüp ilişkili basınç yaralanması gelişimi ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Araştırma sonuçları doğrultusunda, endotrakeal entübasyon yapılan hastaların endotrakeal tüp ilişkili basınç yaralanması gelişimi açısından değerlendirilmesi ve basınç yaralanmalarını önlemeye yönelik stratejilerin uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This descriptive study investigated the incidence of endotracheal tube-induced pressure injuries in intensive care units and related factors. The study was conducted in the Anesthesia, Internal, and Surgical Intensive Care Units of Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital between March 2021 and June 2022. The sample consisted of 146 patients undergoing endotracheal intubation in the intensive care units. Data were collected using a“Patient Information Form,”“the Braden Scale”,“the Nutritional Assessment Test”, and“Endotracheal Tube-Related Pressure Injury Evaluation Form”. Participants were assessed for endotracheal tube-related pressure injury once every 24 hours. Each participant was observed a minimum of two and a maximum of 14 times. The data were analyzed using the Pearson chi-square test, Mann-Whitney U test, independent t-test, and binary logistic regression. The results showed that four in five participants developed endotracheal tube-related pressure injuries (80.14%). More than half the endotracheal tube-related pressure injuries developed on the third or fourth day (56.41%). The mean time to develop endotracheal tube-related pressure injury was 4.42±1.72 days. The results indicate that body mass index is associated with the development of endotracheal tube-related pressure injury. Healthcare professionals should assess patients undergoing endotracheal intubation in terms of pressure injuries and develop strategies to prevent them.