Hentbol süper liginde oynayan yerli ve yabancı oyuncuların sürat, çeviklik ve teknik becerilerinin karşılaştırılması
The comparison of speed, agility and technical skills of local and foreign players playing in handball super leauge
- Tez No: 750973
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Sürat, çeviklik ve teknik beceriler son yıllarda gelişen ve daha hızlı oynanmaya başlayan hentbol branşında çok önemli bir yer almaya başlamıştır. Bu çalışmanın amacı, Hentbol erkekler süper liginde oynayan yerli ve yabancı oyuncuların sürat, çeviklik ve teknik beceriler açısından karşılaştırılmasıdır. Araştırmaya katılan hentbolculara (n=79) çeşitli fiziksel ve performans testleri yapılmıştır. Verilerin analizi SPSS 26.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Verilerin tanımlayıcı istatistik olarak aritmetik ortalama, standart sapma, maksimum ve minimum değerleri kullanılmıştır. Farklı değişkenler ile Türk ve yabancı sporcular arasında farkı belirlemek amacı ile T-Testi kullanılmıştır. Levene's testi bulguları incelendiğinde anlamlı farkın olmadığı görülmüş ve grupların homojen dağılım gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Speed, agility and technical skills have started to take part in handball branch developing and started to fast-paced in recent years. The aim of this study is to compare the domestic and foreign players playing in the Men's Handball Super League in terms of speed, agility and technical skills. Various physical and performance tests were applied to the handball players (n=79) who participated in the research. The data was analyzed using the program SPSS 26.0 . Arithmetic mean, standard deviation, max and min value were used as descriptive statistics of data. T-test was used to determine difference between domestic and foreign players with different versions. When the Levene's test findings are examined no significant difference was found and it was observed that the groups showed a homogeneous distribution.