Gauss süreç yöntemi ile tayfsal ayırma uygulamaları
Spectral disentangling applications with the Gauss process method
  1. Tez No: 751011
  2. Yazar: VİLDAN DİZDAROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DERVİŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Gökbilimin en verimli alanlarından biri olan çift yıldızlar, yıldızlar hakkında bilgi sahibi olmamız için yegane kaynaklardır. Gauss süreçleri tarafından sunulan esnek olasılık çerçevesi, tayfsal ayırma/ çözümleme tekniklerinin birçok sınırlamasını ele almak için iyi bir araç sağlar. Çift veya çoklu yıldız sistemine ait bileşenlerin tayflarını ayrı ayrı elde edilmesi ve bileşen yıldızların dikine hızlarının hesaplanması amacıyla Gauss Süreçleri, yıldız tayflarını tamamen veri odaklı bir şekilde modelleyerek bize ilgi çekici bir alan sunar. Bu tez çalışması kapsamında Gauss Süreç yöntemini temel alan PSOAP kodu ile tayfsal çözümleme yapılmıştır. Gauss Süreç Yöntemi ile tayfsal çözümleme konusunu temel alan bu çalışmada, LP661-13 tayfsal çift yıldızı incelendi. LP661-13 iki orta tür M yıldızından oluşan tayfsal cüce çift sistemdir. Tayfsal çözümleme için LP661-13'e ait indirilen toplam 14 tayf verisi kullanıldı. Sonuç olarak LP661-13'ün bileşen tayfları Gauss Süreç Yöntemi ile başarılı bir şekilde ayrıldı.
Özet (Çeviri)
Binary stars, one of the most productive fields of astronomy, are the most useful sources for us to learn about stars. The flexible probability framework offered by Gaussian processes provides a good tool to address the many limitations of spectral separation/disentangle techniques. Gaussian Processes offer us an interesting field by modeling star spectra in a purely data-driven manner, in order to obtain the spectra of the components of the binary or multiple star system separately and to calculate the vertical velocities of the component stars. Within the scope of this thesis, spectral analysis was performed with the PSOAP code based on the Gaussian Process method. In this study, which is based on spectral disentangling with the Gaussian Process Method, the LP661-13 spectral binary star was examined. LP661-13 is a spectral dwarf binary system consisting of two medium type M stars. A total of 14 spectral data downloaded from LP661-13 were used for spectral disentangling. As a result, component spectra of LP661-13 were successfully disentangle by Gaussian Process Method.