Okul öncesi dönemi çocuklarında sosyal problem çözme becerilerini geliştirmek: Artırılmış gerçeklik destekli etkinlik planı önerisi
Developing social problem solving skills in preschool children: Recommended educational activity with augmented reality support
- Tez No: 751010
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR ARCAGÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Araştırmanın temel amacı okul öncesi dönem çocuklarının sosyal problem çözme becerilerini geliştirmeye yönelik artırılmış gerçeklik destekli etkinlik planlarının tasarlanması ve tasarlanan etkinlik planlarının ilgili alan uzmanları tarafından değerlendirilmesidir. Araştırmada açımlayıcı sıralı karma yöntem kullanılmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırmanın çalışma grubunu, 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinde görev yapmakta olan Okul Öncesi Eğitimi, Çocuk Gelişimi, Sosyal-Duygusal Öğrenme, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi ile ilgili konularda uzmanlık sahibi olan öğretim elemanları, alan uzmanları; okul öncesi kurumlarında deneyim sahibi olan öncellikli olarak yüksek lisans yapmış Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı kurumlarda çalışan okul öncesi öğretmenleri, psikolojik danışmanlık ve rehberlik öğretmenleri, bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenleri oluşturmaktadır. Çalışma grubuna uygulanan“Kişisel Bilgi Formu”aracılığıyla çalışma grubunun demografik bilgileri elde edilirken“Okul Öncesi Dönem Çocuklarının Sosyal Problem Çözme Becerilerini Geliştirmeye Yönelik Artırılmış Gerçeklik Destekli Etkinlik Planlarını Değerlendirme Formu”doğrultusunda araştırmanın nicel verileri,“Yarı Yapılandırılmış Bireysel Görüşme Formu”ile araştırmanın nitel verileri toplanmıştır. Araştırmanın nicel verileri Çok Yönlü Rasch Analizi Modeli ile analiz edilmiştir. Araştırmanın nitel verileri ise içerik analizi yapılarak yorumlanmıştır. Araştırma bulguları doğrultusunda değerlendirme formunun kapsam geçerlik ölçütünün .29, kapsam geçerlik indeksinin ise .87 olduğu saptanmıştır. Bu bağlamda jürilerin (alan uzmanlarının) değerlendirmelerinin istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık oluşturduğu tespit edilmiştir. Jürilerin puanlama performanslarına ilişkin güvenirlik katsayısının ise 0.93 olduğu ve bu güvenirlik değerine göre jürilerin yüksek bir güvenirlik puanlama değeri ile puanlamalarını gerçekleştirdikleri ortaya çıkmıştır. Etkinlik planlarının değerlendirildiği ölçütlere ilişkin güvenirlik katsayısının .84 olduğu ve bu bulguya göre değerlendirme formu ölçütlerinin iyi düzeyde güvenirliğe sahip olduğu görülmüştür. Yapılan analizlerin sonucunda jürilere göre; en zor ölçütün“M8-Çocuklar artırılmış gerçeklik teknolojisini bir yetişkin rehberliği olmadan kullanılabilirler.”ölçütü olduğu, en kolay ölçütün ise“M13-Etkinlik süreçlerinde yer alan artırılmış gerçeklik uygulaması aracılığıyla görsel uyaranlara yer verilmiştir.”ölçütü olduğu saptanmıştır. Elde edilmiş olan nicel veriler doğrultusunda değerlendirme formunun en zayıf üç ve en güçlü üç ölçütü en katı eğilim gösteren 10 ve en cömert eğilim gösteren 10 jürinin görüşleri alınarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to design augmented reality supported activity plans to improve the social problem solving skills of preschool children and to evaluate the designed activity plans by the relevant field experts. The sequential explanatory pattern from the mixed research model was used in the research. For this purpose, the study group of the research consists of lecturers and field experts who have expertise in Preschool Education, Child Development, Social-Emotional Learning, Computer and Instructional Technologies Education, working at various universities in Turkey in the 2021-2022 academic year and also Preschool teachers, psychological counseling and guidance teachers, computer and instructional technology teachers working in institutions affiliated to the Directorate of National Education, primarily master degree pre-school teachers who have experience pre-school institutions. While the demographic information of the study group was obtained through the“Personal Information Form”applied to the study group, the quantitative data of the research in line with the“Augmented Reality Supported Activity Plans Evaluation Form for Developing Preschool Children's Social Problem Solving Skills”and the qualitative data of the research with the“Semi-structured Individual Interview Form”. has been collected. Quantitative data of the study were analyzed with the Multi-Directional Rasch Analysis Model. The qualitative data of the research were interpreted by making content analysis. In line with the research findings, it was determined that the content validity yardstick of the evaluation form was .29 and the content validity index was .87. In this context, it has been determined that the evaluations of the raters (field experts) make a statistically significant difference. It was found that the reliability coefficient of the jury' scoring performance was 0.93, and according to this reliability value, the jury performed their scoring with a high reliability scoring value. It was seen that the reliability coefficient for the criteria in which the activity plans were evaluated was .84 and according to this finding, the evaluation form criteria had a good level of reliability. As a result of the analyzes made, according to the raters;“M8-Children can use augmented reality technology without adult guidance.”The easiest yardstick is“Visual stimuli were included through the augmented reality application in M13-Activity processes.”yardstick has been found. In line with the quantitative data obtained, the three weakest and three strongest criteria of the evaluation form were interpreted by taking the opinions of the 10 most strict and the 10 most generous jury.