Alzheimer hastalarında serum sirtuin-1, HMGB1-tlr4, NF-KB ve IL-6 düzeyleri ve nöroenflamatuvar yolağın demans şiddeti ile ilişkisinin araştırılması
Serum sirtuin-1, HMGB1-TLR4, NF-KB and IL-6 levels in patients with alzheimer's disease and investigation of the relation between neuroinflammatory pathway and severity of dementia
  1. Tez No: 751019
  2. Yazar: NAZRIN GULMAMMADLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLDAR KONUKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, AD, VD ve AD+VD tanısı alan bireylerin serum nöroenflamatuvar belirteçlerin (SIRT-1, TLR-4, HMGB1, p-tau 181, Aβ-42, IL-6 ve NF-kB) düzeylerinin belirlenmesi ve bu molekül seviyelerinin demans şiddeti ile ilişkilerinin araştırılmasıdır. Gereç ve yöntem: NINDS-ADRA ve NINDS-AIREN kriterlerine göre; Standart Mini Mental Test (SMMT) skoru baz alınarak AD (n:32) ve VD (n:17), AD+VD (n:21) grupları oluşturuldu. SMMT puanı >25 olan 60 yaş ve üzeri, antienflamatuvar ve/veya antioksidant ilaç tedavisi almayan ve sistematik hastalığı olmayan (ya da kontrol altında olan) bireyler kontrol grubuna (n:20) alındı. Serum SIRT-1, HMGB1, TLR4, NF-kB, p-tau 181, Aβ-42 ve IL-6 seviyeleri enzim-işaretli immünolojik test yöntemi ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of our study was to examine the level of serum neuroinflammatory biomarkers (SIRT-1, TLR-4, HMGB1, p-tau 181, Aβ-42, IL-6 ve NF-kB) and to investigate the relationship between the levels of neuroinflammatory markers and severity of dementia (MMSE) in patients diagnosed with AD, VD and AD+VD. Material and Methods: According to NINDS-ADRA ve NINDS-AIREN criterias; the subjects were grouped as AD (n:32), VD (n:17) and AD+VD (n:21) based on Mini-mental state examination (MMSE). İndividuals older than 60 years an whom MMSE score >25 and who did not receive inflammatory and/or antioxidant drug and did not have any systemic diseases (or whose under control) were included in the control group (n:20). Serum SIRT-1, HMGB1, TLR4, NF-kB, p-tau 181, Aβ-42 and IL-6 levels were determined by enzyme-labeled immunoassay method .