OECD ülkelerinde dördüz açık hipotezinin araştırılması
Investigation of the quadruplet deficit hypothesis in OECD countries
- Tez No: 751056
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMETTİN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerin ortak bir problemi olan cari açığın sebeplerini dördüz açık hipotezi yardımıyla irdelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerden oluşan OECD ülkelerinde cari açık, bütçe açığı, tasarruf açığı ve çıktı açığı gibi dördüz açığı oluşturan unsurlar irdelenmiştir. Çalışmada, gelişmiş ve gelişmekte olan OECD ülkelerinin yanı sıra tasarruf fazlası / tasarruf açığı ve bütçe fazlası / bütçe açığı veren OECD ülkeleri gibi farklı örneklemleri içeren 7 ekonometrik model yardımıyla 30 OECD ülkesinin 2002-2019 döneminde ekonometrik olarak analiz edilmesi yoluna gidilmiştir. Veri setinin yapısına uygun olarak, ikinci nesil panel birim kök testlerinden CİPS Panel Birim Kök Testi uygulanmış, değişkenlerin farklı durağanlık seviyelerine sahip olmaları sebebiyle değişkenler arasındaki ilişki Panel ARDL modeli üzerinden analiz edilmiştir. Panel ARDL Modelinin DFE Tahmincisinin sonuçlarına göre, yalnızca uzun dönemde olmak üzere, gelişmiş bir ekonomiye sahip OECD ülkeleri ile tasarruf ve bütçe fazlası veren OECD ülkelerinin aksine gelişmekte olan bir ekonomiye sahip OECD ülkeleri ile tasarruf ve bütçe açığı veren OECD ülkelerinde, dördüz açık hipotezini destekleyen bulgular elde edilmiştir. Buna ek olarak, Tasarruf ve Bütçe Açığı veren OECD ülkelerinde Tasarruf Açığından Cari Açığa doğru bir Granger Nedensellik tespit edilmiştir. Buna karşın, kısa dönem analizlerinde, 7 modelde de dördüz açık hipotezini destekleyen bulgulara ulaşılamamıştır. Buna göre, kısa vadeden ziyade uzun vadede ortaya çıkan dördüz açık bağıntısının daha ziyade tasarruf ve bütçe kısıdı altındaki gelişmekte olan ülkelerin yapısal bir sorunu olduğu anlaşılmaktadır. Dolayısıyla, kamusal mali disiplin başta olmak üzere yüksek katma değerli mal ve hizmet üretiminin teşviki ve tasarruf arttırıcı politikalar, cari açık sorununun kalıcı bir şekilde çözüme kavuşturulabilmesi için hayati bir öneme sahiptir. Bu doğrultuda, yüksek teknoloji yoğun üretimin teşviki, mali disiplinden vazgeçilmemesi ve bireysel tasarrufları arttırıcı Bireysel Emeklik Sistemi (BES) ve düşük gelirli yatırımcıların tasarruflarını arttırmayı hedefleyen Bireysel Gelişim Hesapları (IDA) gibi uygulamaların teşvik edilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explain current account deficits, which is a common problem of both the developed and developing countries, by the quadruplet deficit hypothesis. For this purpose, components of the quadruplett deficit that are current account deficit, budget deficit, savings deficit and output deficit, were investigated in OECD countries including developed and developing countries. In the study, 7 econometric models including 30 OECD countries by different samples such as OECD countires with saving surplus/deficit and OECD countries with budget surplus/deficit rather than developed and developing OECD countries over 2002-2019 period. In accordance with the structure of the data set, the CIPS Panel Unit Root Test, one of the second generation panel unit root tests, was applied, and the Panel ARDL model was preferred, because of different stationarity levels of the variables. According to the results of the DFE Estimator of the Panel ARDL Model, there are statistically significant findings about quadruplet deficit esspecially in developing OECD countries having saving deficit and budget deficit rather than developed OECD countries having saving surplus and budget surplus in only long-run. In addition, a Granger Causality from Savings Deficit to Current Account Deficit has been determined in OECD countries with Saving and Budget Deficit. In addition, in the short-term analyzes, findings supporting the quadruplett deficit hypothesis could not be reached in all models. In other words, the quadruplet deficit linkages which are mainly obtained in long-run, are associated with develoing countires under the saving and budget deficit pressure esspecially. Therefore, promoting the production of high value-added goods and services, especially public fiscal discipline, and saving-increasing policies are of vital importance for a permanent solution to the current account deficit problem. In this direction, it is necessary to encourage high technology intensive production, not to give up on financial discipline, and to encourage practices such as the Individual Pension System (BES) that increases individual savings and Individual Development Accounts (IDA), which aims to increase the savings of low-income investors.