Salgın hastalık dönemlerinde küresel sağlık siyasetinin postkolonyal teori çerçevesinde analizi
Analysis of global health politics in times of pandemics and epidemics within the framework of postcolonial theory
- Tez No: 751086
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDEF EYLEMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Küresel sağlık siyaseti Uluslararası İlişkiler disiplini kapsamında önemli bir araştırma konusudur. Sağlığın bir alan olarak devletler arası ilişkilerde önemi tarihsel anlamda birtakım değişiklikler geçirmiştir. Önceleri düşük politika (low politics) gündemi olarak ele alınırken zamanla daha önemli bir gündem maddesi olması gerektiği fark edilmiştir. Bu anlamda çeşitli girişimlerle sağlığın küresel politikaya entegre edilmesi amaçlanmıştır. Bu tez çalışması küresel sağlık siyasetinin kavramsal boyutunu, araştırma konularını, kapsamını ve geleceğine yönelik tartışmaları içermektedir. Bu tezde küresel sağlık siyaseti ve bu bağlamda salgın dönemleri postkolonyal teori perspektifinde değerlendirilmektedir. Salgın dönemleri örnekleri olarak SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) ve SARS-CoV-2 (Covid-19) salgınları seçilmiştir. Bu tezle, salgın hastalık dönemlerinin küresel sağlık siyasetine etkilerinin postkolonyal teori çerçevesinde analiz edilmesi amaçlanmıştır. Yine bu anlamda salgın dönemlerinde artış gösteren ırkçılık ve zenofobi olayları bağlamında küresel sağlık siyasetinin eleştirisini ortaya koymak amaçlanmıştır. SARS ve Covid-19 salgınları sırasında gözlemlenen ve medyada sıklıkla yer alan olaylar incelenmiş ve bu dönemlerin bahsedilen olayları şiddetlendirici etkileri bulunduğu sonucuna varılmıştır. Özellikle halihazırda küresel sağlık alanında belirli eşitsizliklerle mücadele edilirken salgın hastalık dönemlerinin bu eşitsizlikleri körüklediği ifade edilmiştir. Bu durum postkolonyal teorinin argümanları ile de paralellik taşımaktadır. Küresel sağlık siyaseti kendi içerisinde yapısal problemler barındırmaktadır. Bu çalışmada küresel sağlık siyasetinin barındırdığı önemli yapısal sorunlardan olan ırkçılık ve zenofobi postkolonyal teori perspektiflerinden analiz edilmiştir. Uzun süredir varlığını sürdüren bu tavırlar yapılar içerisinde sürekli kendini oluşturmakta ve eşitsizliklere sebep olmaktadır. Bu durum ise kişilerin sağlık hakkını engellemekte ve küresel sağlık krizleri ile mücadeleyi zorlaştırmaktadır. Bu çalışmada postkolonyal perspektiften bahsedilen dinamikler ele alınmış olup karşılaşılan problemlerin genel anlamda küresel sağlık siyasetinde varlıklarını sürdürdükleri ve sağlık krizlerinin etkileriyle daha da şiddetlendiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Global health policy is an important research topic within the discipline of International Relations. The importance of health as a field in interstate relations has undergone some historical changes. While it was previously considered as a low politics agenda, it has been realized that it should become a more important agenda item over time. In this sense, it is aimed to integrate health into global politics through various initiatives. This thesis study includes the conceptual dimension, research topics, scope and future discussions of global health policy. In this thesis, global health policy and epidemic periods are evaluated in the perspective of postcolonial theory. SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) and SARS-CoV-2 (Covid-19) outbreaks were chosen as examples of epidemic periods. With this thesis, it is aimed analyze the effects of epidemic/pandemic periods on global health politics through postcolonial theory. Again, in this sense, it is aimed to criticize global health policy in the context of racism and xenophobia that increase during epidemic periods. The events observed and frequently covered in the media during the SARS and Covid-19 outbreaks were examined and it was concluded that these periods had exacerbating effects. It has been expressed that epidemic periods fuel these inequalities, especially while certain inequalities are currently being tackled within global health policy. This situation is also in accordance with the arguments of postcolonial theory. Global health policy contains structural problems within itself. In this study, racism and xenophobia, which are important structural problems of global health policy, are analyzed from the perspectives of postcolonial theory. These attitudes, which have been in existence for a long time, constantly form themselves within the structures and cause inequalities. This situation prevents people's right to health and make it difficult to tackle global health crises. In this study, the dynamics mentioned from the postcolonial perspective are discussed and it is concluded that the problems encountered continue their existence in global health politics in general and are exacerbated by the effects of health crises.