Relationship between perceived parenting attitudes and eating attitudes: Roles of self-compassion and social appearance anxiety
Algılanan ebeveyn tutumları ile yeme tutumları arasındaki ilişki: Öz-şefkat ve sosyal görünüş kaygısının rolleri
  1. Tez No: 751085
  2. Yazar: AYŞENUR BAKİLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FALİH KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, algılanan ebeveynlik tutumları ile yeme tutumları arasındaki ilişkide öz-şefkat ve sosyal görünüş kaygısının aracı rollerini incelemektir. Veriler, çevrimiçi anket yoluyla 18-35 yaş arası 252 katılımcıdan toplanmıştır. Veri toplamak için Çocuklukta Algılanan Ebeveynlik Tutumları Ölçeği, Yeme Tutum Ölçeği, Öz Şefkat Ölçeği ve Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği kullanılmıştır. Ebeveynlik tutumlarının üç bileşeni vardır; duygusal sıcaklık, aşırı koruma ve reddetme. Sonuçlar, yeme tutumlarının algılanan ebeveynlik tutumlarının tüm bileşenleri, öz-şefkat ve sosyal görünüş kaygısı ile anlamlı bir ilişkisi olduğunu göstermiştir. Daha spesifik olarak, algılanan duygusal olarak sıcak ebeveynlik ile öz-şefkat arasında pozitif bir ilişki olduğu; sosyal görünüş kaygısı ve yeme tutumları ile negatif bir ilişki olduğu bulunmuştur. Ayrıca, hem algılanan reddedici hem de aşırı koruyucu ebeveynlik, öz-şefkatle pozitif olarak ilişkili; sosyal görünüş kaygısı ve yeme tutumu ile negatif ilişkili bulunmuştur. Araştırmada sosyal görünüş kaygısı puanlarının BKİ'ye göre nasıl farklılaştığı araştırılmış; iki değişken arasında anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca algılanan ebeveyn tutum puanlarının eğitim düzeyine göre nasıl farklılaştığı araştırıldığında; algılanan ebeveyn tutumlarının tüm boyutlarının anne eğitim düzeyine göre farklılık gösterirken, baba eğitim düzeyine göre yalnızca duygusal sıcaklığın anlamlı düzeyde farklılaştığı bulunmuştur. Seri mediasyon sonuçları, öz-anlayış ve sosyal görünüş kaygısının, algılanan tüm ebeveynlik tutumları ile yeme tutumları arasındaki ilişkide önemli ölçüde aracılık ettiğini göstermiştir. Tüm modellerde öz-şefkat ve sosyal görünüş kaygısının kısmen aracı rollere sahip olduğu bulunmuştur. Bu çalışmanın bulguları literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the mediating roles of self-compassion and social appearance anxiety in relation between perceived parenting attitudes and eating attitudes. The data was collected from 252 participants aged between 18-35 via online survey. Perceived Parenting Attitudes in Childhood Scale, Eating Attitude Scale, Self Compassion Scale, and Social Appearance Anxiety Scale were used to collect data. Parenting attitudes has three components: emotional warmth, overprotection, and rejection. Results showed that eating attitudes had significant relationship with all components of perceived parenting attitudes, self-compassion, and social appearance anxiety. More specifically, perceived emotional warmth parenting was found positively correlated with self-compassion; negatively correlated with social appearance anxiety and eating attitudes. Furthermore, both perceived rejected and overprotective parenting were found positively correlated with self-compassion; negatively correlated social appearance anxiety and eating attitudes. In the study, it was investigated that how social appearance anxiety scores differs by BMI; it was found that there is a significant difference between the two variables. Moreover, it was examined that how perceived parenting attitudes scores differs by educational level; while all perceived parental attitudes differ with mother's education level, only emotional warmth was found to differ significantly at father's education level. The serial mediation results indicated that self-compassion and social appearance anxiety significantly mediated all perceived parenting attitudes on eating attitudes. All models were found to have partially mediator roles. The findings of present study were discussed in the light of the literature.