İnovasyon bağlamında yenilenen butik otellerine mimari analiz önerisi: Mevlana Bölgesi örneği
Architectural analysis proposal for renovated boutique hotels in the context of innovation: An example of the Mevlana region
- Tez No: 751100
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH SEMERCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüzde teknolojinin hızlı gelişimi ve klasik turistik hizmetlerin yeni nesil tüketicileri tatmin etmemesi işletmeleri hizmet, ürün ve ürün çeşitliliği alanında bir rekabet içine sokmuştur. Bu rekabeti olumlu hale dönüştürmek isteyen işletmeler için inovasyon önemli bir unsur olmaktadır. İnovasyon uygulamaları ile değişen taleplere yönelik yenilikçi projeler üreterek pazarda farklılık oluşturma, merak uyandırma amaçlanmaktadır. Turizm sektöründe yer alan otel işletmeleri de tüketicileri etkilemek ve çeşitli faydalar sağlamak için yenilikçi çalışmalara ağırlık vermektedir. Bunun sonucunda bireysel istekler ve çağdaş gereksinimler doğrultusunda yeniden programlanan butik oteller önem kazanmıştır. Çalışmanın amacı yenilikçi anlayışla tasarlanmış otellerin iç ve dış mekan analizlerini yaparak yenilik değerlerini ortaya koymaktır. Yenilik uygulamalarının hangi alanda yoğunlaştığı ve ne ölçüde olduğunu test etmek amaçlanmaktadır. Bu kapsamda Konya Mevlana Bölgesi'nde yer alan yenilenmiş butik oteller ele alınmıştır. Araf Otel, Bablin Butik Otel, Dervish Otel, Hich Otel ve Ney Otel incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Çalışmanın Kavramsal Çerçeve bölümünde, turizm, konaklama yapılarının gelişimi ve otellerin sınıflandırılması doğrultusunda butik otel kavramının nasıl oluştuğu incelenmiştir. Ardından inovasyon ve inovasyonun konaklamadaki önemi üzerinde durulmuştur. Yenilenen Butik Otellerin Mimari Değer Kriterleri başlığında ele alınan tasarım kararları çalışmanın yöntemini oluşturmaktadır. Bu tasarım kriterleri geniş literatür taraması sonucunda belirlenmiş ve bu doğrultuda bir puanlama tablosu oluşturulmuştur. Örneklem yapılar bu tablo ile değerlendirilerek yapıların inovasyon derecelerinin ve turizme katkılarının nicel olarak ifade edildiği bir yöntem önerisi sunulmuştur. Alan çalışmasında butik otellerin mimari karakterlerinin incelenmesinin ardından, yenilik analizleri veriler doğrultusunda grafiklere işlenmiş ve karşılaştırmalar yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre inovasyon değeri en yüksek olan butik otel Hich Otel'dir. İç mekanlarında ürün/hizmet inovasyonunu yoğun şekilde uygulayan otel, özellikle esneklik ve sürdürülebilirlik konusundaki tasarım yaklaşımlarıyla diğer oteller arasında öne çıkmaktadır. Yapıların zaman içinde işlevini yitirmeden talep edilirliğini artırması, işletmede alınan inovasyon kararları sonucunda sürdürülebilir olması ile mümkündür.
Özet (Çeviri)
Today, the rapid development of technology and the fact that classical touristic services do not satisfy new generation consumers have put businesses in competition regarding service, product, and product diversity. Innovation is essential for businesses seeking an advantage in this competition. With innovation applications, they aim to create a difference and arouse curiosity in the market by producing innovative projects for changing demands. Hotel businesses in the tourism sector also focus on innovation to influence consumers and provide various benefits. As a result, boutique hotels that are reprogrammed in line with individual demands and contemporary needs have gained importance. The study aims to reveal the innovative values of the hotels designed with an innovative approach by conducting indoor and outdoor analyses. It is aimed to test in which area the innovation applications are concentrated and to what extent. In this context, renovated boutique hotels in Konya Mevlana region are examined. Araf Otel, Bablin Butik Otel, Dervish Otel, Hich Otel, and Ney Otel were studied and evaluated. In the part of the Conceptual Framework of the study, how the concept of boutique hotels was formed in the direction of tourism, the development of accommodation structures and the classification of hotels were discussed. Then, innovation and the importance of innovation in the accommodation were reviewed. Design decisions addressed under the section of Architectural Value Criteria for Renovated Boutique Hotels constitute the method of the study. The design criteria were determined as a result of an extensive literature review, and a scoring table was created accordingly. Sample structures were evaluated with this table, and a method proposal was presented in which the degree of innovation of the structures and their contribution to tourism were quantitatively expressed. After examining the architectural characteristics of boutique hotels in the field study, innovation analyzes were graphed in line with the data and were compared. According to the results obtained, the boutique hotel with the highest innovation value is Hich Hotel. The hotel, which intensively applies product/service innovation in its interiors, stands out among other hotels, especially with its design approaches on flexibility and sustainability. It is possible for buildings to increase their demand without losing their function over time and to be sustainable as a result of innovation decisions taken in the enterprise.