Meme kanserinde 18-FDG PET/BT sonucu ile dokudaki Mİr-22, MİR-328-3P ve MİR-140 mikro RNA'larının ekspresyonlarının korelasyonlarının araştırılması
Investigation of the correlations of 18FDG PET/CTresult and expressions of MİR-22, MİR328-3p and MİR-140 micro RNA'S in breast cancer tissue
- Tez No: 751099
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİHA MERVE ÇİÇEKLİYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Sistem Biyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Meme kanseri kadınlarda en sık görülen malignitedir. Kanser yayılımında metastaz yapmaya yol açan yolaklar arasında kan yolu ve lenfatik sistem vardır. Cinsiyet, yaşlanma, östrojen, aile öyküsü, gen mutasyonları, sağlıksız yaşam tarzı gibi meme kanserini gelişim riskine etkisi olan faktörler vardır. Kötü huylu hücrelerin yüksek glukoz gereksinimleri ve artan glukoz alımına ihtiyacı olduğu bilinmektedir. Kolaylaştırıcı glukoz taşıyıcı (GLUT) proteinleri glukoz metabolizmasında glukozun hücre zarından taşınmasında aracılık eder. GLUT1' in aşırı ekspresyonu yapılan çalışmalarda zayıf sağkalım ile ilişkilendirilmiştir. Mikroribonükleikasit'ler (miRNA) transkripsiyonel, translasyonel ve epigenetik süreçlerin müdahalesi yolu ile gen ekspresyonlarını düzenleyen küçük, kodlanmayan RNA lardır. Çalışmalarda miRNA'ların onkojenik veya onkosupresör yolaklara müdahale ettiği gösterilmiştir. Yapılan çalışmalarda miR-22, miR-328 ve miR-140 aşırı ekspresyonu kanser hücresi büyümesi ve proliferasyonu ile doğrudan ilişkili olabileceğini gösterilmiştir. Yine bu miRNA'lar GLUT1 üzerine'de etki ederler. Glukoz analoğu olan 18F-fluorodeoxyglukoz (18-FDG) pozitron emisyon tomografisi (PET) ile kombine edilerek kanserlerin takibinde, evrelemesinde ve tespitinde kritik bir araçtır ve günümüzde pek çok kanserde kullanılmaktadır. 18-FDG'nin hücre içine alınmasında görevli proteinler arasında GLUT1'de vardır. Çalışmamızda RNA elde edilmesi ve miRNA ölçümü için hastanın taze tümör dokusu ve eş zamanlı olarak normal dokusundan örnek alındı, RT-PCR: terstranskripsiyon polimeraz zincir reaksiyonu ile miRNA'lar değerlendirildi. Ayrıca çalışmaya katılan hastaların PET/BT sonuçları değerlendirildi. Kanserin evresi ile GLUT1 arasında ters orantı gösterilmiştir. Ancak 18-FDG PET/BT tutulumu ile GLUT1 kodlanmasında etkili mikroRNA'lar arasındaki ilişkiyi gösteren çalışma tarafımızca tespit edilmemiştir. Çalışmamızda kanserli dokularda mir-22, mir-328 ve mir-140 ekspresyonlarının sağlıklı dokulara göre downregüle gösterilmiştir, ancak bu değişimin PET/BT sonuçları korelasyon göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common malignancy in women. Among the pathways that lead to metastasis in cancer spread are the haematologic and the lymphatic system. There are factors that affect the risk of developing breast cancer, such as gender, aging, estrogen, familyhistory, gene mutations, and unhealthy lifestyle. It is known that malignant cells need high glucose requirements and increased glucose uptake. The facilitator glucose transporter (GLUT) proteins mediate glucose metabolism by transporting glucose across the cell membrane. Overexpression of GLUT1 has been associated with poor survival in studies. Microribonucleicacids (miRNAs) ares mall, non-coding RNAs that regulate gene expression through interference with transcriptional, translational, and epigenetic processes. Studies haves hown that miRNAs interfere with oncogenic or oncosuppressor pathways. Studies have shown that over expression of miR-22, miR-328 and miR-140 may be directly related to cancer cell growth and proliferation. Again, these miRNAs also act on GLUT1. The glucose analog, 18 F-fluorodeoxyglucose (18-FDG), combined with positron emission tomography (PET), is a critical tool in the follow-up, staging and detection of cancers and is used in many cancers today. Among the proteins involved in the uptake of 18-FDG into the cell is GLUT1. In our study, samples were taken from the patient's fresh tumor tissue and simultaneously from normal tissue for RNA extraction and miRNA measurement, and miRNAs were evaluated by RT-PCR: reverse transcription polymerase chain reaction. In addition, PET/CT results of the patients participating in the study were evaluated. An inverse correlation has been shown between the stage of cancer and GLUT1. However, we have not found a study showing the relationship between 18-FDG PET/CT uptake and microRNAs that are effective in coding GLUT1. In our study, miR-22, miR-328 and miR-140 expressions in cancerous tissues were shown to be down-regulated compared to healthy tissues, but the correlation of this change with PET/CT results could not be demonstrated.