Establishment of intracellular infection and assessment of the developing immune response in cell cultures with different leishmania species obtained from clinical samples in turkey and proteomic characterization of leishmania surface proteins
Türkiye'de klinik örneklerden izole edilen farklı leishmania türleri ile hücre kültüründe hücre içi enfeksiyonların oluşturulması, gelişen immün yanıtın ölçümü ve leishmania yüzey proteinlerinin proteomik karakterizasyonu
  1. Tez No: 751109
  2. Yazar: NESTEREN MANSUR ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR KURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medikal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Leishmaniasis, Leishmania cinsi kamçılı protozoonlarca oluşan, klinikte kutanöz, viseral veya mukokutanöz tutuluma yol açabilen vektör kökenli bir enfeksiyondur. Bazı Leishmania suşlarının sadece deride kalırken bazılarınınsa iç organlara göç edebilmeleri birçok araştırmanın merak konusudur. Dış çevre ile etkileşimde olan yüzey proteinlerinin bu süreçteki rolü henüz bilinmemektedir. Parazitlerin konağa girişi sonrası vücutta, suşların virülansıyla paralel bağışıklık yanıt oluştuğu bilinmektedir. Leishmania RNA virüsü (LRV) içeren suşlarda virüsün bağışık yanıta etkisi güncel araştırmalardandır. Çalışmamda, L. donovani, L. infantum ve L. major yüzey proteinlerinin tripsinle tıraşlanıp tanımlanması ile makrofajlarda LRV+ L. major izolat ile enfeksiyon oluşturulması ve bağışık yanıtın ölçümü hedeflenmiştir. Biyoinformatik analizler L. donovani, L. infantum ve L. major'de hücre zarında yerleşik sırasıyla 86, 85 ve 37 protein tanımlamıştır. Proteinlerden, biyolojik süreçleri varsayımsal olanlar yüksek oranda bulunmuştur. Viseral ve kutanöz tutulum yapan suşlar karşılaştırılmış, daha antijenik proteinlerin B-hücre epitopları incelenmiştir. Viseral suşlar ABC-tipi taşıma proteinleri açısından zengin bulunmuştur. Ayrıca, LRV+ L. major izolatı, THP-1'den dönüşen makrofajlardaki kemokin ve sitokinler açısından değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, L. major klinik izolatların CCL1, CCL2 ve CCL5 ekpresyonunu baskıladığı ve bu baskılanmanın LRV varlığıyla CCL5 kemokininde anlamlı düzeyde arttığı gözlenmiştir. IL-6, IL-8, IFN-β ve TNF-α sitokinlerinden özellikle IL-8'in klinik izolatlarda anlamlı düzeyde arttığı, ancak bu artışın LRV+ suşta gecikmeli olduğu gözlenmiştir. Çalışmada Leishmania'ların yüzey proteinlerinin tanımlanmasında tripsin tıraşlama yöntemi ilk kez kullanılmış, viseralizasyonda önemli proteinlerle birlikte olası aşı adayı yüzey proteinleri hakkında özgün bilgiler toplanmıştır. Makrofajlarda enfeksiyon modeli çalışması içinse LRV ile ilişkili olabilecek, ileri çalışmalar gerektiren yeni hedefler gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Leishmaniasis is a vector-borne disease caused by flagellate protozoa of genus Leishmania, which can cause cutaneous, visceral or mucocutaneous clinic forms. Some Leishmania strains remain only in the skin, while others can migrate to the internal organs and the role of surface proteins in this process is unknown. The entry of parasites into host induces the immune response dependent on the virulence of strains. Effect of Leishmania RNA virus (LRV) having strains on host immunity is under investigation. In thesis study, I aimed to identify trypsin-shaved L. donovani, L. infantum and L. major surface proteins and assess the infection of LRV+ L. major isolate in macrophages. Bioinformatic analyzes identified 86, 85, and 37 proteins localized in cell membrane for L. donovani, L. infantum, and L. major, respectively. Biological process analysis revealed mostly hypothetical proteins. Visceral and cutaneous strains were compared, and antigenic proteins were examined for B-cell epitopes. Visceral strains were found having more ABC-type transport proteins. Additionally, infected THP-1-derived macrophages with LRV+ L. major was evaluated for chemokines and cytokines. L. major isolates suppressed CCL1, CCL2 and CCL5 expression, and this suppression increased significantly with the presence of LRV. Moreover, IL-6, IL-8, IFN-β and TNF-α secretion was measured, and IL-8 increased significantly in isolates with delayed response in LRV+ strain. Consequently, trypsin-shaving method was used for the first time to detect Leishmania surface proteins, and possible surface vaccine candidates and important proteins in visceralization were indicated. Assessment of LRV presence in Leishmania infection showed new targets for further studies.