Yaygın anksiyete bozukluğu olan bireylerin yaşam deneyimleri gereksinimleri ve baş etme yöntemleri: Nitel bir çalışma
The life experiences, needs, and coping strategies of individuals with generalized anxiety disorder: A qualitative study
- Tez No: 751110
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİL YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Giriş: Yaygın anksiyete bozukluğu, en yaygın görülen ruhsal bozukluklardan biridir. Gün içerisinde birçok faktöre bağlı ortaya çıkmakta, bireyin işlevselliğini ve günlük yaşam aktivitelerini olumsuz etkilemektedir. Amaç: Bu çalışmanın amacı, yaygın anksiyete bozukluğu olan bireylerin yaşam deneyimlerini, gereksinimlerini ve baş etme yöntemlerinin incelenmesidir. Yöntem: Araştırmada hermeneutik fenomenoloji yaklaşımı kullanmıştır. Araştırmanın örneklemini yaygın anksiyete bozukluğu tanısı olan 22 hasta oluşturmuştur. Veriler Kişisel Bilgi Formu ve Yarı yapılandırılmış görüşme formuyla elde edilmiştir. Görüşmelerden elde edilen veriler Colaizzi'nin yedi aşamalı analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Bulgular: Yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen veriler elde edilen veriler, tetikleyiciler, hastalık nedeniyle ortaya çıkan sorunlar, gereksinimler, metaforlar ve baş etme yöntemleri olmak üzere toplam 5 tema ve bu temaları oluşturan 18 alt tema altında sınıflandırılmıştır. Sonuçlar: Yaygın anksiyete bozukluğu olan bireyler günlük yaşam içerisinde birçok faktöre bağlı olarak tetiklenmektedir. Bu tetikleyici faktörler ve hastalığın doğası nedeniyle fiziksel, ruhsal, sosyal ve işle ilgili alanlarda sorunlar yaşamaktadır. Bu sorunlarla mücadelede problem odaklı ve duygu odaklı baş etme yöntemlerini kullanmaktadır. Ayrıca hastaların fiziksel, sosyal ve hastalığa özgü gereksinimleri bulunmaktadır. Sağlık profesyonellerinin hastalığın semptomları, tanı ve tedavi seçenekleri, tetikleyici faktörleri ve hastalık nedeniyle ortaya çıkan sorunlar hakkında bilgi sahibi olmaları, gereksinimlerinin karşılanmasına yönelik uygun müdahalelerin hazırlanması, bu müdahalelerin planlanmasında hastalığı tetikleyici faktörlerin ve hastalığın neden olduğu sorunların göz önünde bulundurulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Generalized anxiety disorder is one of the most common mental disorders. It occurs due to many factors during the day, negatively affecting the functionality and activities of daily living of the individual. Aim: The aim of this study is to examine the life experiences, needs and coping methods of individuals with generalized anxiety disorder. Method: Hermeneutic phenomenology approach was used in the research. The sample of the study consisted of 22 patients with a diagnosis of generalized anxiety disorder. Data were obtained with Personal Information Form and Semi-structured interview form. The data obtained from the interviews were analyzed with Colaizzi's seven-stage analysis method. Findings: The data obtained from the semi-structured interviews were classified under a total of 5 themes, including triggers, problems caused by illness, needs, metaphors and coping methods, and 18 sub-themes forming these themes. Conclusions: Individuals with generalized anxiety disorder are triggered by many factors in daily life. Due to these triggering factors and the nature of the disease, they experience problems in physical, mental, social and work-related areas. It uses problem-focused and emotion-focused coping methods in dealing with these problems. In addition, patients have physical, social and disease-specific needs. It is recommended that health professionals have knowledge about the symptoms of the disease, diagnosis and treatment options, triggering factors and problems caused by the disease, prepare appropriate interventions to meet their needs, and consider the triggering factors and the problems caused by the disease in the planning of these interventions