Toxoplasmosis immünopatolojisinde sitokinlerin rolü
  1. Tez No: 111841
  2. Yazar: SONGÜL BAYRAM DELİBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. A. YÜKSEL GÜRÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
7 ÖZET Intraselliiler, fırsatçı bir parazit olan 7. gondifnin insanlarda oluşturduğu enfeksiyon, genellikle asemptomatik geçirilirken immün sistemi baskılanmış hastalarda ve konjenital olarak enfekte fetusta ciddi mortalite ve morbiditeye sebep olmaktadır.T. gondii enfeksiyonunun oluşturduğu hümoral ve hücresel immün cevap arasındaki bağlantının ortaya konulmasının, enfeksiyonun patogenezinin anlaşılmasını kolaylaştıracağı düşünülmektedir. Bu amaçla çalışmamızda IgG ve IgM antikorları göz önüne alınarak 4 gruba ayrılmış 19 hastanın periferik kan mononükleer hücrelerinin T. gondii eriyik antijenine verdikleri, Th1 sitokinlerinden IFN-y ve Th2 sitokinlerinden IL-5 cevabı incelenmiştir. Çalışmamızda, enfeksiyonun başlangıcında IgM antikorlarının yükselmesiyle birlikte IL-5 sentezinin IFN-y sentezinden daha fazla.olduğu, IgG antikorlarının artışıyla birlikte IFN-y sentezinin ön plana çıkıp IL-5 sentezini baskıladığı saptanmıştır. Th1 lenfositlerinden salgılanan IFN- y'nın, Th2 lenfosit kökenli sitokinlerden olan IL-5 sentezini inhibe ettiği gözlenmiştir. Enfeksiyonun kronikleşmesiyle birlikte IFN-y sentezi azalmış, buna bağlı olarak IL-5 sentezinde hafif bir artış tespit edilmiştir. Seronegatif hastaların sitokin sentez sonuçlarına bakıldığında, bu hastaların T lenfositlerinin daha çok Th0 alt-grubunu taşıdıkları görülmüştür. Çalışmamız sonucunda T. gondii enfeksiyonunun farklı evrelerinde antijene özgün sitokin sentezi takibinin hümöral cevaba paralel olarak yapılmasının enfeksiyonun tanı ve takibinde önemli olabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
8 SUMMARY The infection, caused by 7. gondii which is an intracellular, opportunistic parasite, is usually asymptomatic, but causes severe mortality and morbidity in patients with immune deficiency or in congenially infected children. The establishment of the relation between humoral and cellular immune responses in 7 gondii infection would help to understand the pathogenesis of the infection. To investigate this relation, production of IFN-y, which is a Th1 cytokine and IL-5, which is a Th2 cytokine, in supernatants of PBMC after in vitro specific 7. gondii antigen stimulation were studied in 19 patients which are divided into 4 groups according to their 7. gondii IgG and IgM antibody levels. In the initial phase of 7 gondii infection, while IgM antibody levels increase, higher IL-5 production than IFN-y was found, with the increase in IgG antibodies IFN-y synthesis dominates and causes suppression in IL-5 synthesis. In the chronic phase of the infection, the production of IFN-y decreases and this decrease causes a slight increase in IL-5 production. When the cytokine synthesis of seronegative patients were evaluated, we found that T lymphocytes from these patients displayed a dominantly ThO subgroup profile. In this study we concluded that, follow up of antigen specific cytokine synthesis parallelly with humoral response in the different phases of 7. gondii infection, would be helpful in the diagnosis and following up of the disease.