Digital fotogrametride nesne yüzey modelinin gri değerler yardımı ile otomatik olarak üretilmesi
  1. Tez No: 75112
  2. Yazar: AYHAN TEKGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL TOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Bu araştırma çalışmasında hedefim iki veya daha fazla görüntüdeki gri değerleri kullanarak görüntüdeki nesnenin üç boyutlu sayısal yükseklik modelini oluşturmaktır. Bunu sağlamak için de kişisel bilgisayarlar üzerinde çalışabilen bir yazılım üretmek çabasına girdim. Bu yazılımda standart fotogrametrik işlemler diyebileceğimiz iç yöneltme, kontrol ve bağlama noktası ölçümü, dengeleme ile dış yöneltme parametrelerinin bulunması gibi işlemler ile digital fotogrametrik bir fonksiyon olan otomatik çakıştırma ile model oluşturma işlemini yerine getirmeye çalıştım. Araştırmalarım sırasında nesne yüzeyinin oluşturmak amacı ile otomatik çakıştırma yapabilmek için kullanılabilecek iki ana yöntem ile karşılaştım. Bunlardan biri görüntülerdeki detayları elde etmek, diğeri görüntülerdeki gri değerleri kullanmaktı. Detay elde etme yöntemi için zamanımın yetmeyeceği düşüncesi ile araştırma çalışmamda sadece gri değerleri kullanarak sayısal yüzey modellerini oluşturmayı göz önüne aldım. IX
Özet (Çeviri)
This study : In this study, only the area based matching approach was explained. Sample application is developped on this approach and I have just tried to create height models of objects in images. A windows based application software was developed by using Visual Basic language. It works on Windows 95 OS environment. And some photographs taken by an amateur camera in an home environment are used as example. Manual inner orientation, control point measurement, bundle block adjustment with least squares approach, normalization, image pyramids and non-pyramidal epipolar image matching with cross correlation methot are included, while image pyramids and normalized image usage in matching, distortion table applying, camera calibration are excluded. The results of sample application may be seen on Chapter 5 of this study. What about for future? Until today, most digital photogrammetric software systems were on UNIX based workstations and hundreds of dollars to buy. So effective users and application sectors of these systems were not much. But to distribute the usage of digital photogrammetric systems among more distinct application environment and their users, it should be better to decrease operating costs and increase hardware variety of such systems. On the other hand, countries like Türkiye transfer especially computer technology from foreign countries as is. So development works in computer sectors are getting limited in Türkiye. But I think that Türkiye may have her own software systems for most of her sectors. And our symposium papers may cover current technological works like others. This study works for these purposes. xiv