Profesyonel futbolcularda kayropraktik tedaviye bakış açısının değerlendirilmesi
Evaluation of the perspective on chiropactic therapy in professional football players
  1. Tez No: 751163
  2. Yazar: FIRAT GÜNAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışmamızın amacı profesyonel futbolculardaki kayropraktik tedavi hakkındaki bilgi düzeyi ve bakış açılarının belirlenmesidir. Çalışmaya sancaktepe futbol kulübünde bulunan ve çalışmaya katılmayı gönüllü olarak katılanlar esas alınmıştır. Çevrimiçi anket yöntemiyle futbolculara araştırmacılar tarafından oluşturulan sorular yöneltilmiştir. Çalışma kapsamında yer alan futbolculara, demografik bilgiler, sağlık durumları, kayropraktistlik mesleğinin bilinirliği ve meslekle ilgili algılarını ölçümlemeye yönelik sorular yöneltilmiştir. Toplamda 40 katılımcıdan yanıtlar alınmıştır. Veriler frekans ve yüzdesel olarak raporlanmış, çeşitli demografik değişkenlere göre kayropraktisyenliğe yönelik algıların farklılaşıp farklılaşmadığı Ki-Kare testi ile test edilmiştir. Futbolcuların yüzde 82.5'inin kronik harhangi bir sakatlığı yoktur. Kronik sakatlığı olanların ise yüzde 28.6'sı ile bel, yüzde 14.3 oranı ile kalçalarında sakatlık bulunmaktadır. Kas iskelet ağrılarının sporculuk hayatını etkilediğini futbolcuların yüzde 55'i belirtmektedir. Ağrı olduğundan ilk başvurulan yer yüzde 92,5 ile kulüp içi sağlık hizmetleridir. Daha önce omurga ağrısı yaşayanların oranı yüzde 35'tir. Omurga ağrısı yaşandığında futbolcuların yüzde 78.6'sı masaj ile çözüm aradığını belirtirken yüzde 57.1 ile ilaç ve fizik tedavi en çok tercih edilen tedavi yollarında ikinci sırada yer almaktadır. Daha önce omurgaya yönelik düzeltici manevra uygulanmış olanlar yüzde 25 oranındadır. Futbolcuların yüzde 92.5'i sakatlıkta el yolu ile tedaviyi tercih etmektedir. Sakatlığın önlenmesi ise yardımcı olabilecek meslek grubunda yüzde 77.5 ile Fizyoterapist, yüzde 67.5 ile masör gelmektedir. Futbolcuların yüzde 40'ı kayropraktikliğin ne olduğunu bilmektedir. Bilenlerin bu bilgiyi edindikleri kaynak olarak yüzde 68.8 ile sosyal media öne çıkmaktadır. Futbolcuların kendilerinin kayropraktik tedavi alma oranı yüzde 12.5'tir. Tedavi alanların tümü bu tedavi türünü tavsiye etmektedir. Tedavi alanların yüzde 80'i tedaviyi fizyoterapistin önerdiğini belirtmiştir. Daha önce kayropraktik tedavi olmayanların yüzde 30'u ulaşılabilirlik konusunu tedavi almama nedeni olarak ifade etmiştir. Çıkan sonuçlar göz ününde bulundurularak kayropraktik omurga sağlığı derneği ile birlikte hekimlerimiz ve fizyoterapistlerimiz kayropraktik tedavi hakkında futbolculara hatta sporculara daha fazla bilgi aktarması gerektiği, Türkiye Futbol Federasyonu ve Gençlik ve Spor Bakanlığının çeşitli seminerlerinde ve sosyal medya organlarında tanıtıcı içerikler üretilmesi gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to determine the level of knowledge and perspectives on chiropractic treatment in professional football players. The study was based on those who were in the Sancaktepe football club and voluntarily participated in the study. The football players were asked questions created by the researchers using the online questionnaire method. The football players included in the study were asked questions about demographic information, health status, awareness of the chiropractic profession and their perceptions about the profession. In total, responses were received from 40 participants. The data were reported as frequency and percentage, and whether the perceptions of chiropractic differ according to various demographic variables were tested with the Chi-Square test. 82.5 percent of the football players do not have any chronic disability. On the other hand, 28.6 percent of those with chronic disability have a back injury, and 14.3 percent have a hip injury. 55 percent of football players state that musculoskeletal pain affects their sports life. Since there is pain, the first place to apply is in-club health services with 92.5 percent. The rate of those who have experienced spinal pain before is 35 percent. While 78.6 percent of the football players state that they seek a solution with massage when they experience back pain, medication and physical therapy are the second most preferred treatment methods with 57.1 percent. The rate of those who had previous corrective maneuvers for the spine was 25 percent. 92.5 percent of football players prefer manual treatment for injury. Physiotherapists with 77.5 percent and masseurs with 67.5 percent are in the occupational group that can help with the prevention of disability. 40 percent of football players know what chiropractic is. Social media stands out with 68.8 percent of the people who know this information. The rate of football players themselves receiving chiropractic treatment is 12.5 percent. All treatment recipients recommend this type of treatment. 80 percent of those who received treatment stated that the physiotherapist recommended the treatment. 30 percent of those who did not receive chiropractic treatment before stated the issue of accessibility as the reason for not receiving treatment. Considering the results, our physicians and physiotherapists, together with the chiropractic spine health association, said that chiropractic treatment should be conveyed to football players and even athletes, Turkish Football Federation and Youth and Sports Association. We think that promotional content should be produced in various seminars and social media organs of the Ministry of Sports