Orta çağ Erdeli'nde hâkim unsurlar ve sekeller
Dominant elements and Szeklers in medieval Transylvania
  1. Tez No: 751162
  2. Yazar: PINAR YİĞİT TÜRKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAADETTİN YAĞMUR GÖMEÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN ALTAYLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 345
Özet
“Orta Çağ Erdeli'nde Hâkim Unsurlar ve Sekeller”başlıklı bu çalışmada, günümüzde Transilvanya olarak bilinen Erdel bölgesinin tarihi-etnik coğrafyasının oluşum sürecinin yanı sıra bölgenin güney ve güneydoğusunda yaşayan Sekellerin köken meselesi ve Orta Çağ'daki faaliyetleri ele alınmaktadır. Erdel, Türkistan coğrafyasından batıya göç eden kavimlerin son durağı olarak bilinir. Erdel'de tarihî süreçte Akatzirler, Keltler, Daçyalılar/Romalılar, Avrupa Hunları, Gepidler, Avarlar, Bulgarlar, son olarak Slavlarla beraber Macarlar ve Sekeller yaşamıştır. Türk soylu kavimlerden olan Sekeller, kendilerine has teşkilatlarıyla, Birinci Dünya Savaşı sonucu Romanya'ya dahil edilen Erdel'in güney ve güneydoğusunu yurt tutmuşlardır. Bu bölgede yaşayan Sekeller tarih boyunca savaşçı ve özgürlükçü yapılarıyla dikkat çekmektedir. Orta Çağ boyunca kendi benliklerini kaybetmeksizin Macarların askerî teşkilatında görev alan Sekeller onların sınır bölgelerindeki savunma hattını oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, entitled“Dominant Elements and Szeklers in Medieval Transylvania”, the formation process of the historical-ethnic geography of Transylvania, the origin matter of Szeklers living in the southern and southeastern parts of this region and their activities during the the Middle Age are analyzed. Transylvania is known as the last stop of the tribes migrated from Turkestan region to the west. In historical process Akatzirs, Celts, Dacians/Romans, European Huns, Gepids, Avars, Bulgarians, and finally together with Slavs Hungarians and Szeklers lived in Transylvania. Szeklers as one of the Turkish origin tribes with their own typical organizations, settled in the southern and southeastern parts of Transylvania that was incorporated into Romania at the end of the First World War. The Szeklers living in this region stood out with their warrior and independent characteristics historically. Szeklers who served in the military organization of the Hungarians, formed their line of defence in the frontier zones during the Middle Age without losing Szekler identity.