Okul spor müsabakalarına katılan ortaokul öğrencilerinin durumluk ve sürekli kaygı düzeyleri ile özgüvenleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the state and trait anxiety and self-confidence levels of the secondary school students participating in school sports competitions
  1. Tez No: 751166
  2. Yazar: BAHRİ EMRE ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. NİLAY UTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın temel amacı ortaokullarda okuyan ve okul spor müsabakaları aracılığı ile aktif biçimde sportif faaliyetlerde yer alan öğrencilerin kaygı ve özgüven düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Bu temel amacın yanında öğrenim görülen sınıf düzeyi, spor yapılan yıl ve lisanslı sporcu olup olmamanın durumluk ve sürekli kaygı ile özgüven üzerinde anlamlı bir etkisi olup olmadığının tespiti de amaçlanmıştır. İlişkisel tarama modelinde gerçekleştirilmiş olan çalışmanın örneklemini İstanbul'daki bir özel öğretim kurumunun ortaokul kademesinde öğrenim görmekte olan toplam 532 erkek öğrenci oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği (DSKÖ) ve Özgüven Ölçeği (ÖÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde ise SPSS 25 programı kullanılarak nicel analiz yöntemlerinden faydalanılmıştır. Bu kapsamda betimsel istatistikler, ilişkisiz örneklemler t-testi, tek yönlü varyans analizi, çoklu karşılaştırma (post-hoc) testi, Pearson korelasyon analizi ve basit ve çoklu doğrusal regresyon kullanılmıştır. Araştırmaya yaşları 11 ile 14 arasında değişen ve ortaokul 5, 6, 7, 8. sınıflarda öğrenim gören ve futbol oynayan toplam 532 erkek öğrenci katılmıştır. Öğrenciler genel olarak yaş ve sınıflara dengeli biçimde dağılmışlardır. Öğrencilerin yaklaşık üçte biri 1-3 yıldır, yaklaşık yarısı 4-6 yıldır ve beşte biri 7-9 yıldır spor yapmaktadır. Ayrıca yaklaşık yarısı sporu lisanslı oyuncu olarak sürdürmektedir. Araştırma sonucunda öğrencilerin durumluk ve sürekli kaygı düzeylerinin ortanın biraz üstünde olduğu görülmüştür. İç ve dış alt boyutlar dahil olmak üzere özgüven düzeyleri ise %30'larda yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relationship between the state and trait anxiety and self-confidence levels of students studying in secondary schools and actively participating in school sports competitions. Besides this main purpose, it is aimed to determine whether the level of education, year of having sports and having a license has a significant effect on anxiety and self-confidence. The sample of the study which was carried out in the relational screening model consisted of 532 male students studying at the secondary school level of a private education institution in Istanbul. State and Trait Anxiety Inventory (DSKÖ) and Self Confidence Scale (ÖÖ) were used as data collection tools. In the analysis of the data, quantitative analysis methods were used by using the SPSS 25 program. In this context, descriptive statistics, unrelated samples t-test, variance analysis (ANOVA), multiple comparison (post-hoc) test, Pearson correlation analysis and simple and multiple linear regression were used. A total of 532 male students, whose ages ranged from 11 to 14, and who were studying in the 5th, 6th, 7th, and 8th grades of the secondary school, participated in the study. Students were generally distributed in a balanced way to age and classes. About one third of students have been doing sports for 1-3 years, about half for 4-6 years, and one fifth for 7-9 years. In addition, approximately half continues sport as a licensed player. As a result of the research, it was observed that the students' state and trait anxiety levels were slightly above the middle. Self-confidence levels, including internal and external sub-dimensions, are at 30%.