Gebelikte geçirilen toksoplazma enfeksiyonunun antenatal takip ve perinatal sonuçlarının retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of antenatal follow-up and perinatal results of toxoplazma infection in pregnancy
  1. Tez No: 751188
  2. Yazar: BURAK ÇAĞLARSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TURHAN ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Toksoplazma gondii tüm dünyada görülebilen zorunlu hücre içi parazittir. Ana konak kedigillerdir. Kedi dışkısıyla atılan ookistlerle bulaş olan besinlerin tüketilmesi nadiren de insandan insana nakil yoluyla ve anneden bebeğe plasenta yoluyla bulaşmaktadır. Gebelikte görülmesi durumunda fetüste ölüm, gelişme geriliği, erken doğum gibi problemlere yol açabilmektedir. Enfeksiyonun bulaştığı gebelik hastası fetüsü etkileme açısından önemlidir. Gebelik haftası arttıkça bulaş riski artarken fetüsü olumsuz etkileme olasılığı azalmaktadır. Hastanemize başvuran gebelerin antenatalve perinatal sonuçlarını değerlendirmek istedik. Gereç ve yöntem: Çalışmamızda gebelikte geçirilen toksoplazmozun antenatal ve perinatal sonuçlarını retrospektif olarak değerlendirdik. 2008-2020 yılların arasında kliniğimize başvuran Toksoplazma IgM ve IgG bakılan hastaları inceledik. Hastaları yaş, gravida, uyruk, A/S ve avidite sonuçlarına göre değerledirdik. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 49888 hastada 9343 hastada Toksoplazma IgG pozitif, 1197 hastada ise Toksoplazma IgM pozitif bulunmuştur. Hastalardan 81 tanesi düşük avidite, 8 tanesi sınırda avidite bulunmuştur. Türklerin Toksoplazma IgG, IgM ve konjenital toksoplazma oranları sırasıyla %17.18, %2.02, %0,024. Suriyelilerin Toksoplazma IgG, IgM ve konjenital toksoplazma oranları sırasıyla %33.4, %2.33, %0.028 ve Türk ve Suriyeliler dışında başvuranların Toksoplazma IgG, IgM ve konjenital toksoplazma oranları sırasıyla %33.6, %4.3 ve %0.084 olarak bulunmuştur. Sonuç: Bu çalışma bize Toksoplazma açısından ulusal taraması olan ülkelere göre daha riskli olduğumuzu ve konjenital toksoplazmoz açısından daha yakın takip gerektiği öngörüsünü vermektedir. Ayrıca Suriyeli mülteci hasta grupları mevcut seropozitifliği olumsuz etkilemekte ve konjenital toksoplazmoz riskini artırmaktadır. Tarama yapılmasına yönelik daha kapsamlı çalışmalar yapılmasına ihtiyaç vardır. Özellikle Suriyeli gebelerin sistematik serolojik taramasının ulusal bir program oluşturularak yapılması, tanı ve takipte yaşanan sorunların en aza indirilmesini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: Toxoplasma gondii is an obligate intracellular parasite that can be seen all over the world. The main host is felines. The main route of transmission is the consumption of foods contaminated with oocytes excreted in cat feces. Rarely, it can be transmitted from person to person by blood transfusion and from mother to baby by placenta. Sudden pregnancy loss, growth retardation, premature birth can be seen if toxoplasmosis is observed during pregnancy. The gestational week at which the disease is transmitted is important for the prognosis. As the gestational week increases, the risk of transmission increases, but maternal fetal complications decrease. We evaluate the antenatal and perinatal outcomes of pregnant women who applied to our hospital. Materials and methods: In our study, we retrospectively evaluated the antenatal and perinatal outcomes of toxoplasmosis during pregnancy. We examined the patients who applied to our clinic between 2008 and 2020 and were tested for Toxoplasma IgM and IgG. We evaluated the patients according to age, gravida, nationality, A/S and avidity results. Results: Of the 49888 patients included in the study, Toxoplasma IgG was positive in 9343 patients and Toxoplasma IgM was positive in 1197 patients. 81 of the patients had low avidity and 8 of them had borderline avidity. Toxoplasma IgG, IgM and congenital toxoplasma rates of Turks were 17.18%, 2.02% and 0.024%, respectively. Toxoplasma IgG, IgM, and congenital toxoplasma rates of Syrians were 33.4%, 2.33%, 0.028%, respectively, and Toxoplasma IgG, IgM, and congenital toxoplasma rates of non-Turkish and Syrian applicants were 33.6%, 4.3%, and 0.084%, respectively. Conclusion: This study has shown that we are a more risky country than countries with a toxoplasma screening program and that closer follow-up is required for congenital toxoplasmosis. In addition, Syrian refugee patient groups negatively affect existing seropositivity and increase the risk of congenital toxoplasmosis. There is a need for more comprehensive studies on screening. In particular, systematic serological screening of Syrian pregnant women by establishing a national program will ensure that the problems experienced in diagnosis and follow-up are minimized.