The effect of concentration of biological fluids by hydrophilic elastic polymer beads on the sensitivity of SARS-CoV-2 diagnosis by real-time PCR
Hidrofilik elastik polimer boncuklar tarafından biyolojik sıvıların konsantrasyonunun izlenebilir polimeraz zincirleme tepkimesi kullanılarak SARS-CoV-2 tanısının duyarlılığına etkisi
  1. Tez No: 751189
  2. Yazar: DİLARA ÇANKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHTÜ TANIL KOCAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medikal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Tanımlanmasından bu yana SARS-CoV-2, insanlık tarihindeki en ölümcül pandemilerden birine neden oldu. Şu anda, COVID-19 tanısı için en yaygın kullanılan yöntem nazofaringeal sürüntü örneklerinde SARS-CoV-2 RNA'sının izlenebilir polimeraz zincirleme tepkimesi (iPZT) ile saptanmasıdır. Nazofaringeal sürüntü örneği alınması, hastada olumsuz sonuçlar oluşturabilecek rahatsız edici ve invaziv bir yöntemdir. Bu araştırmada, COVID-19 tanısı için nazofaringeal sürüntü örneğine alternatif olarak gargara ve ağız çalkama suyunu konsantre eden yeni bir yöntemin kullanılma etkinliğini araştırdık. İlk olarak, oda sıcaklığında ve 4°C'de 10 gün sonra bile viral RNA miktarında önemli bir kayıp olmadığını belirledik. Ardından, gargara için kullanılan suyun bileşiminin PZT duyarlılığına etkisini belirlemek için altı farklı su çeşidi kullandık. iPZT'de en duyarlı saptamanın deiyonize su ile sağlandığını belirledik. Klinik çalışmamızda, 363 hastanın nazofaringeal, gargara ve ağız çalkama suyu örnekleri, konsantrasyon öncesi ve sonrasında SARS-CoV-2 RNA varlığı açısından iPZT ile incelendi. Nazofaringeal sürüntü örneklerinin 76'sı (%66.7), konsantre edilmemiş gargara/ağız çalkalama suyu örneklerinin 67'si (%58.8) ve konsantre edildikten sonraki gargara/ağız çalkalama suyu örneklerinin 101'i (%88.6) olmak üzere toplam 114 hastada SARS-CoV-2 virüsü saptandı. MyMagiCon–RW100®, nazofaringeal sürüntü yerine gargara/ağız çalkalama suyu kullanılarak hastanelerde veya evde hasta başı tanı için solunum yolu patojenlerinin hızlı saptanmasını sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Severe Acute Respiratory Syndrome-2 (SARS-CoV-2) caused one of the deadliest pandemics in human history since its discovery in 2019. Currently, the gold standard approach for the diagnosis of COVID-19 is by identification of SARS-CoV-2 RNA in nasopharyngeal swab samples by Real Time Polymerase Chain Reaction (RT-PCR). Nasopharyngeal swab sampling is an uncomfortable and invasive sampling method that may have negative consequences. In this research, we studied the possibility of using gargle/mouthwash samples for the diagnosis of COVID-19 as an alternative to nasopharyngeal swab sampling, after concentrating them with a novel liquid concentrator. We have first determined that there was no loss of viral RNA and approximately a tenfold decline after 10 days at room temperature and 4 °C. Then, six different water sources were used to determine the effect of composition of water used for mouthwash, on the sensitivity of PCR. Deionized water produced the most sensitive result on RT-PCR. In our clinical study, 363 patients' nasopharyngeal, gargle/mouthwash samples were analyzed by RT-PCR for the presence of SARS-CoV-2 before and after concentration. The SARS CoV-2 virus was identified in a total of 114 patients, 76 (66.7%), 67 (58.8%), and 101 (88.6%) of nasopharyngeal swab, gargle/mouthwash samples before and after concentration, respectively. MyMagiCon–RW100® may enable rapid detection of respiratory pathogens from gargle/mouthwash in hospitals or at home for point of care testing.