Karşılanamayan hemşirelik bakımı ile pediatri hemşirelerinin iş doyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between missing nursing care and job satisfaction of pediatric nurses
- Tez No: 751190
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE YILDIRIM SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yükseköğretim Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş - Amaç: Karşılanamayan hemşirelik bakımı, hasta için gerekli bakımın tümünün / bir kısmının ihmal edilmesi veya ertelenmesi olarak tanımlanmış, hasta sonuçları ve bakım kalitesi ile ilişkisi doğrulanmış, çok yönlü bir olgudur. Bu çalışma, karşılanamayan hemşirelik bakımının pediatri kliniklerindeki durumunu belirlemek, nedenlerini saptamak ve hemşirelerin iş doyumları ile ilişkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Kesitsel türdeki bu çalışma Haziran 2021-Aralık 2021 tarihleri arasında bir eğitim ve araştırma hastanesinin tüm yataklı kliniklerindeki 185 pediatri hemşiresi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada Kişisel ve Meslekî Özellikler Formu, Karşılanamayan Hemşirelik Bakımı Ölçeği (MISSCARE SURVEY- Pediatrik Versiyon) ve Minnesota Doyum Ölçeği kullanılmıştır. Veriler 94 hemşireden Google anket yolu ile, 91 hemşireden yüz yüze görüşme tekniği ile, gönüllülük esasına dayalı olarak toplanmıştır. Çalışma için etik kurul izni ve hastane kurum izinleri alınmıştır. Bulgular: Araştırmada, en yüksek oranda karşılanamayan hemşirelik bakımları; 'çocuğun klinik durumlarına göre beslenme gereksinimini karşılama', 'klinik koşullar izin veriyorsa günde üç defa veya hemşirelik bakım planına uygun çocuğu ayağa kaldırma ve yürütme', 'gerekli tüm hemşirelik verilerinin tam olarak kaydedilmesi' ve 'günlük yatak başı vizitlere katılma' olarak bulunmuştur. Karşılanamayan bakımın nedenleri incelendiğinde en yüksek puanın iş gücü kaynakları alt boyutunda olduğu belirlenmiştir. Araştırmamızda Karşılanamayan Bakım Ölçeğinin A bölümü puan ortalaması 3,00; B bölümü için puan ortalaması 2,83; Minnesota Doyum Ölçeği puan ortalaması 2,69 ±0,75 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: Missed nursing care has been defined as neglecting or delaying all/part of the necessary care for the patient. It is a multifaceted phenomenon that has been validated in relation to patient outcomes and quality of care. This study was carried out to determine the situation of missed nursing care in pediatric clinics, to determine its causes and to determine the relationship between nurses' job satisfaction. Method: This cross-sectional study was conducted with 185 pediatric nurses in all inpatient clinics of a training and research hospital between June 2021 and December 2021. Personal and Professional Characteristics Form, Missed Nursing Care Scale (MISSCARE SURVEY- Pediatric Version) and Minnesota Satisfaction Scale were used in the study. Data were collected from 94 nurses via google survey, 91 nurses by face-to-face interview technique, on a voluntary basis. Ethics committee permission and hospital institution permissions were obtained for the study. Result: According to research findings, the highest proportion of missed nursing care to meet the nutritional needs according to the clinical status of the child', 'clinical three times a day if conditions allow, or lifting the child up the plan and execution of nursing Care', 'nursing and be registered as full of all required data' and 'participate in daily bedside rounds as' were found. When the reasons for the missed care were examined, it was determined that the highest score was in the labor resources sub-dimension. The average score of the Minnesota Satisfaction Scale was found to be 2.69 ±0.75. A statistically significant difference was found between the unmet care practices and the unit studied, the way they work and the overall job satisfaction(p < 0.05). Conclusion: It has been determined that nurses cannot afford at least one nursing care during their last shift and the reason for this is the problems with the most labor resources. It has been concluded that as the practice of missed care increases, the job satisfaction of nurses decreases. In order to reduce maintenance practices that cannot be met, it may be recommended that improvements be made prim resources. The concept should be closely considered with new studies and the necessary protocols should be established for its prevention