Ahmet Zühdü Paşa'nın el-Mecmûʻa adlı eserinde nikah
Marriage in Ahmed Zuhdu Pasha's work titled 'al-Mecmûʻa'
- Tez No: 751193
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAMDİ FURAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Çalışmamızın kapsamı Ahmet Zühdü Paşa ve onun el-Mecmûʻa adlı eserinde nikâh bölümünü islam hukuku açısından ele almaktadır. el-Mecmûʻa idâdi ve sultânî mekteplerinde ders kitabı olarak okutulmuş olup ilmihal türünde yazılmış fıkhî bir eserdir. Zühdü Paşa bu eserini hazırlarken klasik fıkıh kaynaklarından faydalanmıştır. Zühdü Paşa daha çok Mâliye Nâzırı olarak tanınmakla beraber Maârif Nâzırlığı ve daha birçok farklı görevlerde bulunmuştur. Zühdü Paşa aynı zamanda Dâru'l-Fünûn kurucuları arasında bulunmaktadır. Bizim bu eseri tanıtıp değerlendirmesini yapmamız ve latinize halini sunmamız o dönemde yazılmış bir ilmihal örneğinin tanıtılmasına ve ondan istifade edilmesine olanak sağlayacaktır. Çalışmamızın ilk kısmında el-Mecmûʻa'nın hem bir fıkıh hem de bir ders kitabı olarak değerlendirilmesi yapılacak, ikinci kısımda el-Mecmûʻa Hukuk-i Aile Kararnâmesi ile fıkhî açıdan mukayese edilecek ve son kısımda ise Zühdü Paşa'nın el-Mecmûʻa adlı eserinin latinizesi yapılarak günümüz ilim dünyasının istifadesine sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
The scope of our study deals with Ahmet Zühdü Pasha and his work al-Mecmûʻa, the part of marriage in terms of Islamic law. It is a fiqh work written in the catechism type, which was taught as a course book in al-Mecmûʻa high school and sultani schools. While preparing this work, Zühdü Pasha benefited from classical fiqh works. Although Zühdü Pasha is mostly known as the Minister of Finance, he served as the Minister of Education and many other duties. Zühdü Pasha is also among the founders of Dâru'l-Fünûn. Our introduction and evaluation of this work and presenting its latinized version will enable us to introduce and benefit from an example of a catechism written at that time. In the first part of our study, al-Mecmûʻa will be evaluated both as a fiqh and a textbook, in the second part, it will be compared with The Ottoman Law of Family Right in terms of fiqh, and in the last part, Zühdü Pasha's al-Mecmûʻa will be latinized and presented to the benefit of today's scientific world.