Basketbol sporcularında glenohumeral ekleme yapılan kayropraktik uygulamanın şut performansı üzerine etkisi
The effects of chiropractic work on the glenohumeral joints in the shooting performance of basketball players
  1. Tez No: 751192
  2. Yazar: SİMGE ÇAŞTAK TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KEREM ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışmamızın amacı basketbol sporcularında glenohumeral eklem üzerine yapılan kayropraktik uygulamanın şut performansı üzerine etkisinin belirlenmesidir. Araştırmamız yaşları 15-19 arasında değişen toplam 30 erkek ve kadın Beşiktaş Jimnastik Kulübü basketbol altyapı oyuncusunun gönüllü katılımı ile gerçekleşti. Yapılan değerlendime sonucunda gönüllü katılımcılar rastgele örnekleme yöntemi ile deney grubu (n=15) ve kontrol grubu (n=15) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Her iki guruba da iki farklı zamanda serbest atış çizgisinden statik şut attırıldı. Deney grubunun ikinci bölüm şut atışından hemen önce kayropraktik uygulaması yapıldı ve bunun sonucunda isabetli şut sayıları karşılaştırıldı. Her iki grubunda ortalama isabetli şut sayısında artış olmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p>0,05). Bunun yanında deney grubundaki artışın daha fazla olduğu tespit edildi. Basketbol sporcularında glenohumeral ekleme yapılan kayropraktik uygulamanın şut performansı üzerine olumlu etkisi olduğu ancak örneklem sayısının yetersiz olması nedeniyle istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The objective of this paper is to evaluate the effects of chiropractic work on the glenohumeral joints in the shooting performance of basketball players. The research was conducted on a group of 30 male and female members of the Beşiktaş Gymnastic Club between the ages of fifteen and nineteen, with backgrounds in basketball. The results have been divided randomly into two groups of fifteen, one of which is a control group (n=15) and another experimental group (n=15). Both groups were subjected to random checks on their shooting performance. Statistics were collected on both groups shooting freely at two different times. The experimental group received chiropractic treatment immediately before shooting and their results were compared with those of the control group. However a rise in the performance of shooting in both groups during the second session the statistics was not found to be significant (p>0,05). The performance of the experimental group was seen to have improved. It was discovered that although there was enhancement in the players who received chiropractic treatment on their glenohumeral joints, the statistics did not significantly bear this out. The reason of this, insufficient number of samples.