Skizofrenik, duygudurum bozukluğu olan ve normal kişilerin anababalarının kişilik özelliklerinin ve tutumlarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 7513
  2. Yazar: ALİ TOPLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÇİFTER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
39 ÖZET Bu calxsma için DSM-III-R tanı kriterlerine uygun 2 0 ski zofr enik, 20 duygudurum bozukluğu tanısı almış olan hasta ile 20 kişilik bir kontrol grubu seçil miştir. Hastalar ve kontrol grubu kişilere Giessen Testi (o formu) verilmiştir. Hastaların ve kontrol grubu kişilerinin anne ve babalarına Giessen Testi (Ben formu) ve ana-baba tutumlarını öğrenmeye yöne lik 7 soruluk bir form verilmiştir. Elde edilen bulgu lar tablo ve profiller halinde sunulmuştur. Elde edilen bulgulara göre duygudurum bozukluğu tanısı alan hastaların anne ve babaları kişilik özellikleri ve ana-baba tutumları yönünden normal kişilerin anne ve babalarına kabaca benzerlik göstermektedir. Duygudurum bozukluğu tanısı alan hasta ların anneleri, normal kişilerin annelerine göre biraz daha dominant ve depressif özellikler sergilemekte dir. Duygudurum bozukluğu tanısı almış olan hastaların babaları ise normal kişilerin babalarına göre daha belirgin dominant, kontrolsüz ve hipomanik özellikler taşımaktadır. Skizofrenik hastaların anneleri diğer iki grubun annelerine göre olumsuz, depressif, açık olma kişilik özellikleri yönünden farklılık göstermek tedir. Skizofrenik hastaların babaları ise diğer iki gruba göre dominant, kontrolsüz, hipomanik ve sosyal40 yönden açık olma özellikleri ile farklılık gös termektedir. Ana-baba tutumları açısından değerlendirildiğinde skizofrenik hastaların babaları diğer iki gruba göre aşırı koruyucu reddedici ve sağlıklı olmayan baba tutumları göstermektedir. Elde ettiğimiz bu bulgular daha önceki bu konu da yapılmış çalışmalarda elde edilen sonuçların bir kısmı ile uygunluk göstermektedir. Araştırmamız sonucunda skizofrenik hastaların anne ve babalarının kişilik özelliklerinin normal kontrol grubu ve duygudurum bozukluğu gösteren hasta ların anne ve babalarından oldukça büyük farklılıklar gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
41 SUMMARY In this study, 20 schizophrenic patients, 20 patients with mood disorders, 20 people as a control group were selected as subjects on the basis of DSM- III-R criteria.“He/She- form of the Giessen scale was given to these groups: and ”I" form of the Giessen scale and a question form which contains 7 items on parents,- attitude to their children were given to these three group of parents. As a result of this study, findings show that the parents of the patients with mood disorder were similar to the parents of the control group in respect to their personality characteristics and their attitude to their children. Mothers of patients with mood disorder were more dominant and depressive than the : mothers of the control group: and fathers of them were obviously more dominant and hypomanic than the fathers of the control group. On the other hand, mothers of the schizophrenic pajtients were different from the mothers of the other two group, in respect to being depressive and open: and fathers of them were more dominant, hypomanic, and open than the fathers of the other two group.42 As being consistent with previous research findings, evaluation of parental attitudes to their children showed that the attitudes of the schizophrenic patients were more overprotective, rejective, and abnormal than fathers of the other two group. As a result of this study, it is found that, personality traits of the parents of the schizophrenic were significantly different from the patients with mood disorder and from the parents of the control group.