Tip 1 diyabet tanısı alan çocuklarda spiritüel günlüğün, çocuğun kaygı ve spiritüel düzeyine etkisi
The effect of the spiritual daily on anxiety and spirualitiy in children diagnosed with type 1 diabetes
  1. Tez No: 751201
  2. Yazar: TUĞÇE ATAK MERİÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZERRİN ÇİĞDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Araştırma,“Feeling Good, Living Life”(FGLL)“İyi Hisset, Hayatı Yaşa (İHHY)”Ölçeği'nin Türkçe geçerlik ve güvenirliğini gerçekleştirmek ve Tip 1 Diyabet tanısı almış olan 9-12 yaş okul dönemi çocuklarında spiritüel yazı tekniği kullanılarak tutulan günlüğün çocuğun kaygı ve spiritüel iyilik düzeyine etkisini belirlemek amacıyla iki aşamada gerçekleştirildi. Araştırmanın birinci aşaması, Kasım-Aralık 2021 tarihlerinde, İstanbul'da bulunan iki ortaokulda 177 öğrencide yürütüldü. İHHY Ölçeği'nin geçerlik çalışması için; dil uyarlaması, kapsam geçerliği ve yapı geçerliğine ve güvenirlik çalışması için; Cronbah's Alfa güvenirlik katsayısı, alt-üst %27, iki yarı güvenirliği, paralel form güvenirliği ve test tekrar test uygulandı. İHHY Ölçeği'nin Cronbah's alfa değeri; İyi Hisset Bölümü için 0,828 ve Hayatı Yaşa Bölümü için 0,851 bulundu. İHHY Ölçeği'nin 9-12 yaş arası ve Türk kültüründe geçerli ve güvenilir olduğunun bulunmasının ardından araştırmanın ikinci aşamasına geçildi. Araştırmanın ikinci aşaması; Ocak-Mart 2022 tarihlerinde, İstanbul'da bir Şehir Hastanesi'nde 89 Tip 1 Diyabet tanısı alan çocukta tamamlandı. Tip 1 Diyabet tanısı alan çocuklarda randomizasyon yapılarak, çocuklar Spiritüel Günlük Grubu, Günlük Grubu ve Kontrol Grubuna atandı. Spiritüel Günlük Grubu'ndaki çocukların“Bugün Neler Hissettikleri”ile ilgili spiritüel sorulara ve Günlük Grubu'ndaki çocukların“Bugün Neler Yaptıkları”ile ilgili sorularak cevap yazarak 1 ay süre ile günlük yazmaları istendi. İHHY Ölçeği, Çocuklar İçin Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri ve Tanıtıcı Bilgi Formu kullanılarak ön test-son test değerlerine bakıldı. Araştırmanın sonunda, çocukların spiritüel iyilik düzeylerinin arttırılmasında Spiritüel Günlük ve Günlük uygulamalarının etkili olduğu ve kaygılarının azaltılmasında Spiritüel Günlük'ün etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Kronik hastalığı olan çocuklarda spiritüel iyilik durumunun hemşireler tarafından değerlendirilmesi ve bütüncül bakımda kullanılması önemi ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The research was carried out to realize the Turkish validity and reliability of the“Feeling Good, Living Life”(FGLL) Scale and to use the spiritual writing technique of the diary kept in school children aged 9-12 years who were diagnosed with Type 1 Diabetes. The study was carried out in two stages to determine the effect on the child's anxiety and spiritual well-being. The first phase of the research was conducted in 177 students in two secondary schools in Istanbul between November and December 2021. For the validity study of the FGLL Scale; for language adaptation, content validity and construct validity and reliability study; Cronbah's Alpha reliability coefficient, bottom-top 27%, split-half reliability, parallel form reliability, and test-retest reliability were applied. Cronbah's alpha value of fglv Scale; 0.828 for Feel Good Part and 0.851 for Live Life Part. After the FGLL Scale was found to be valid and reliable in the 9-12 age group and in Turkish culture, the second phase of the research was started. The second stage of the research; It was completed in 89 children diagnosed with Type 1 Diabetes at an City Hospital in Istanbul between January and March 2022. Children diagnosed with Type 1 Diabetes were randomly assigned to the Spiritual Diary Group, Diary Group and Control Group. The children in the Spiritual Diary Group were asked to write a diary for 1 month by answering the spiritual questions about“What Did You Feeling Today?”and the children in the Diary Group about“What Did You Do Today?”. Pre-post-test FGLL Scale and State-Trait Anxiety Inventory and Descriptive Information Form for Children were used. At the end of the research, it was concluded that Spiritual Diary and Diary applications are effective in increasing the spiritual well-being of children and that the Spiritual Diary is effective in reducing children's anxiety. The importance of evaluating the spiritual well-being of children with chronic diseases by nurses and using them in holistic care has been demonstrated.