Cornea tissue engineering using hydrogel and stem cell
Hidrojel ve kök hücre temelli kornea doku mühendisliği
- Tez No: 751223
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ YÜCEL, PROF. DR. VASIF NEJAT HASIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medikal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Yapısal bir bariyer görevi gören ve gözü enfeksiyonlara karşı koruyan kornea, fiziksel, kimyasal, termal yaralanmalar gibi bazı faktörlerden zarar görebilmektedir. Doku mühendisliği, kornea hasarlarının tedavisi için umut verici bir yaklaşımdır. Bu çalışmada doku mühendisliği yaklaşımı ile in vitro koşullarda kök hücre içeren, hidrojel bazlı, 3 boyutlu hibrit kornea doku eşleniği geliştirilmesi amaçlandı. Hibrit yapı iskelesi, ince MeHA hidrojeli, elektroeğirme ile elde edilen düzensiz lifli ağ ve kalın MeHA hidrojelinin birleştirilmesiyle elde edildi. İskelelerin morfolojileri, şişme dereceleri, mekanik özellikleri ve şeffaflıkları açısından karakterize edildi. İnsan Wharton's Jelly mezenkimal kök hücreleri (WJ MKHleri) kullanılarak kalın MeHA hidrojeline ekildi. WJ MKH'lerin, keratositlere farklılaşmak üzere indüklendi ve farklılaşma immün boyama ile keratosite özgü spesifik markerlerin ekspresyonu ile gösterildi. İndüklenen WJ MKHlerinin hibrit doku iskeleleri içindeki canlılığı, çoğalması ve morfolojisi araştırıldı. Hücrelerin çoğunun yapı içerisinde canlı olduğu görüldü. MKHlerin indüklenmesinin ardından çoğalmadığı, ancak ekim sayılarını korudukları ortaya kondu. SEM morfoloji sonuçları, uygun entegrasyon ile üç katmanlı hibrit doku iskelesinin başarılı bir şekilde üretildiğini ve hücrelerin hidrojel gözenekleri içine yerleştiğini gösterdi. İmmün boyama sonuçları hücrelerin doku iskelesi içinde indüksiyon sonucunda keratositlere farklılaştığını spesifik markerlerın ekspresyonu ile ortaya koydu. Geliştirilen kornea doku eşleniği in vivo çalışmalarda test edilebilecek ve kornea hasarları ve hastalıkları için umut verici bir tedavi yaklaşımı olabilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Cornea, which acts as a structural barrier and protects eye against infections, can be damaged by some factors like physical, chemical, and thermal injuries. Tissue engineering is a promising approach for the treatment of cornea damages. In this study, it was aimed to develop a stem cell loaded, hydrogel based, 3D, hybrid corneal tissue substitute under in vitro conditions via tissue engineering approach. The hybrid scaffold was constructed by combining thin MeHA hydrogel, electrospun random fibrous mesh, and thick MeHA hydrogel. The scaffolds were characterized in terms of morphology, swelling degree, mechanical properties, and transparency. Human Wharton's Jelly mesenchymal stem cells (WJ MSCs) was used and loaded into thick MeHA hydrogel. WJ MSCs were induced to differentiate into keratocytes, and then differentiation was shown with immunostaining by the expression of specific keratocyte markers. The viability, proliferation, and morphology of induced-WJ MSCs within the hybrid scaffolds were investigated. It was observed that most of cells were alive within the construct. It was revealed that MSCs were not proliferated after induction, but they conserved their loading number. SEM morphology results showed that three layered hybrid scaffold was produced successfully with proper integration, and the cells were located within the pores of hydrogel. At the end of keratocyte induction, immunostaining results revealed that the cells demonstrated the expression of keratocyte specific markers, which indicated their differentiate into keratocytes within the scaffold. The developed corneal tissue substitute could be tested under in vivo studies and could be a promising treatment approach for corneal damages and diseases.