Development of corneal tissue substitutes
Korneal doku tabakalarının geliştirilmesi
- Tez No: 895194
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL ÇETİNEL, DOÇ. DR. ÖZLEM KUTLU, PROF. DR. GAMZE KÖSE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Genetik, Göz Hastalıkları, Bioengineering, Genetics, Eye Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Kornea gözün en dış kısmında bulunan transparan, damarsız, saat camı şeklinde bir dokudur. Işık korneadan geçerek lense iletildiği için kornea, gözün görme kapasitesinde yüksek öneme sahiptir. Korneal hastalıkların tedavisi için keratoplasti denilen kornea nakli en çok tercih edilen yöntemdir. Ancak kornea naklinde donör kornea sağlığı, donör yaşı, doku reddi riski gibi paremetreler etkilidir. Bu sebeple kornea doku mühendisliği çalışmaları yüksek önem taşımaktadır. Bu tez çalışması kapsamında insan donör korneasından korneal ve limbal hücreler çeşitli yöntemlerle izole edilmiştir. İzole edilen primer hücreler üzerinde karakterizasyon işlemleri yürütülerek kornea doku mühendisliğine uygunlukları belirlenmiştir. Ayrıca immortalizasyon sürecinin primer korneal hücreler üzerindeki etkisi değerlendirilerek immortalize pasaj 12 korneal hücrelerin kornea doku mühendisliğinde kullanımının en uygun olduğu belirlenmiştir. Buna ek olarak, hücre hattı korneal hücrelerin karakterizasyonları yapılarak kornea doku mühendisliği çalışmalarında kullanıma uygun oldukları belirlenmiştir. Korneal tabakaların taklit edilmesi amacıyla, transparan PGS membran üzerinde korneal epitel hücreleri kültür edilerek karakterizasyon işlemleri yürütülmüştür. Elde edilen veriler, PGS membran ve korneal hücrelerle epitel tabakasının taklit edilmesinin mümkün olduğu göstermektedir. Korneanın en kalın tabakası olan stroma tabakası çapraz bağlanmış RADA ve PGS nanopartikül hidrojel kullanılmıştır. 3 boyutlu hidrojelde yürütülen korneal keratocyte hücre kültürü sonuçları göstermektedir ki çapraz bağlanmış RADA-PGS nanopartikül hidrojel ve korneal keratocyte hücreleri birlikte kullanılarak oluşturulan doku iskelesi korneal stromanın taklit edilmesi için uygundur.
Özet (Çeviri)
The cornea, a transparent, avascular, dome-shaped tissue at the eye's outermost layer, is vital for vision. Corneal transplantation, or keratoplasty, is the primary treatment for corneal diseases. However, the success of this method is significantly influenced by factors such as donor cornea health, donor age, and the risk of tissue rejection. Therefore, as presented in this thesis, the research in corneal tissue engineering is of utmost importance, offering potential solutions to these challenges. Within the scope of this thesis, corneal and limbal cells were isolated from human donor corneas using various methods. Characterization processes were conducted on the isolated primary cells to assess their suitability for corneal tissue engineering. Additionally, the impact of immortalization on primary corneal cells was evaluated, determining that immortalized passage 12 corneal cells are most suitable for corneal tissue engineering. Furthermore, the characterization of corneal cell lines confirmed their suitability for corneal tissue engineering studies. Corneal epithelial cells were cultured on transparent PGS membranes to mimic corneal layers and performed thorough characterization procedures. The obtained data strongly indicate the feasibility of mimicking epithelial and endothelial layers with PGS membrane and corneal cells, offering hope for future advancements in corneal tissue engineering. The thickest layer of the cornea, the stromal layer, was successfully mimicked using cross-linked RADA hydrogels containing PGS nanoparticles. The results from the 3D hydrogel culture of corneal keratocyte cells demonstrated the promise of the tissue scaffold created using this method, paving the way for potential future applications in corneal tissue engineering.