Doğrudan temaslı sıvı soğutmalı bir batarya termal yönetim sisteminin tasarımı ve analizleri
Design and analysis of direct contact liquid cooled battery thermal management system
  1. Tez No: 751228
  2. Yazar: BUĞRAHAN SANCILI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada 5 adet prizmatik tip lityum manganez oksit (LiMn2O4) pil kullanılan bir batarya sisteminin tasarımı ve termal analizleri yapılmıştır. Tasarlanan batarya ünitesinde direkt temaslı soğutma yöntemi kullanılarak, bataryanın optimum çalışma sıcaklıklarında tutulması hedeflenmiştir. Direkt temaslı soğutma sisteminde soğutucu akışkan olarak, saf su, %40/60 etilen glikol-su karışımı ve hacimsel olarak %0,01 oranında titanyum dioksit (TiO2) nano parçacıklı etilen glikol kullanılmıştır. Soğutucu akışkan tipinin, akış hızının ve değişken deşarj döngülerinin batarya ünitesindeki etkileri incelenmiş, en etkili soğutucu akışkan tipi ve hızı belirlenmiştir. Bir sonraki aşamada pil sayısı 15 adede çıkartılıp en iyi soğutma performansına sahip soğutucu akışkan ve hızı ile analizler gerçekleştirilmiştir. 5 adet pil kullanılarak yapılan analizlerde, 5C deşarj değerinde, bataryada meydana gelen maksimum sıcaklık 314 K olarak elde edilmiştir. 0,01 m/s akış hızında saf su, bataryadaki maksimum sıcaklığı 304 K'de tutarak en iyi soğutma performansını göstermiştir. 15 adet pilden meydana gelen bataryada ise maksimum sıcaklık 325,2 K olarak elde edilmiştir. 15 adet pilden meydana gelen bataryada 0,01 m/s akış hızında saf su ile yapılan analizlerde maksimum batarya sıcaklığı 307 K olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, design and thermal analysis of a battery system using 5 prismatic type lithium manganese oxide (LiMn2O4) batteries were conducted. By using the direct contact cooling method in the designed battery unit, it is aimed to keep the battery at optimum operating temperatures. In the direct contact cooling system, pure water, 40/60% ethylene glycol-water mixture and ethylene glycol with 0.01% titanium dioxide (TiO2) nanoparticle by volume were used as the refrigerant. The effects of refrigerant type, flow rate and variable discharge cycles on the battery unit were examined, and the most effective refrigerant type and speed were determined. In the next step, the number of batteries was increased to 15 and analyzes were carried out with the refrigerant with the best cooling performance and its speed. In the analysis using 5 batteries, the maximum temperature occurring in the battery was 314 K at a discharge value of 5C. Pure water at a flow rate of 0.01 m/s showed the best cooling performance by keeping the maximum temperature in the coil at 304 K. In the battery, which consists of 15 cells, the maximum temperature was obtained as 325.2 K. In the battery consisting of 15 cells, pure water at a flow rate of 0.01 m/s managed to keep the maximum battery temperature at 307 K