Hidroponik tarım sistemlerinde otomasyonseviyesini arttırmaya yönelik çalışmalar
Studies on increasing the level of automation inhydroponic agriculture systems
- Tez No: 751248
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ÇAVDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Büyük kapasiteli hidroponik tarım sistemlerinde iş gücünün fazla olması, bu sistemlerin maliyetlerini arttırmaktadır. Bu sistemlerde tohum yıkama, tepsi yıkama, tepsilere belirlenen miktarda tohum doldurma, sistemin sulaması olmak üzere yapılması gereken işler temelde bu şekilde listelenebilir. Günlük 500 kg taze ot kapasiteli bir sistemde listelenen işlerin tamamlanması için 8-10 işçi çalışması gerekmektedir. Listelenen işlerin otomatikleştirilmesi ile iş gücünden büyük bir tasarruf sağlanarak yatırım maliyetlerinin düşürülmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The high labor in large-capacity hydroponic farming systems increases the costs. . In these systems, the tasks that need to be completed daily, such as washing seeds, washing trays, filling the trays with the specified amount of seeds, and watering the system can basically be listed in this way. 8-10 workers are required to complete the works listed in a system with a daily capacity of 500 kg of fresh fodder. By automating the listed works, it is aimed to reduce investment costs by providing a saving in labor.