Uluslararası öğrencilerin Türk mutfağına uyum düzeyleri ve antropometrik ölçümleri arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationships between international students' levels of adaptation to Turkish cuisine and anthropometric measurements
- Tez No: 751247
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Diyet kültürleşmesi, bireylerin ev sahibi ülkenin yemek ve mutfak davranışlarını benimsediklerinde ortaya çıkmaktadır. Bireyler, kalıcı ya da geçici fark etmeksizin başka bir ülkeye göç ettiklerinde diyet kültürleşmesi sürecinden geçmektedir. Türk Mutfağı birçok farklı kültürün etkileşimi ile oluşan Dünya'nın en zengin mutfaklarından biridir. Bu çalışma, Türkiye'de bulunan yabancı uyruklu öğrencilerin, Türk Mutfağına Uyum Düzeyleri ve antropometrik ölçümleri arasındaki ilişkiyi ele almaktadır. Bu amaçla, diyet kültürleşmesi ve Türk Mutfağı gibi anahtar kelimeler tanımlanmıştır. Çalışmaya toplam 183 kişi dahil edilmiştir. Araştırmaya katılan katılımcıların %75'nde, Türkiye'ye geldikten sonra, vücut ağırlıklarında artış meydana gelmiştir. Türk Mutfağına uyum, Türkiye'de kalma süresi ile artış gösterirken, toplam puanlar ile coğrafi yakınlık arasında herhangi bir ilişki bulunmamıştır. Diyet kültürleşmesi sonucu ağırlık artışı yaşanması ve bu durumun önlenmemesi sağlık durumları üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir.
Özet (Çeviri)
Dietary acculturation occurs when individuals adopt the food and culinary behaviors of the host country. When individuals migrate to another country, whether permanently or temporarily, they go through the process of dietary acculturation. Turkish Cuisine is one of the richest cuisines in the world, formed by the interaction of many different cultures throughout the years. This study examines the relationship between the level of adaptation to Turkish cuisine and anthropometric measurements of foreign students in Turkey. For this purpose, keywords such as diet acculturation and Turkish Cuisine have been defined. A total of 183 peoplenwere included in the study. In 75% of the participants who participated in the study, their body weight increased after they came to Turkey. Adaptation to Turkish cuisine increased with the length of stay in Turkey. However, no correlation was found between total scores and geographical proximity. With diet acculturation, students' weight gain and a lack of preventative measures may cause negative effects on their health.