Göçmen söylemleri ve mekansallık: İran örnek olayı
Migrant discourses and spatiality: The İran case study
- Tez No: 751252
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÖZEY, DOÇ. DR. ALİ OSMAN KOCALAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Orta Doğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Coğrafyası ve Jeopolitiği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Öncelikle İran'ın genel nüfusu, İran'daki göçmenlerle ilgili bilgiler, göçmenlerin sayısı genelde hangi ülkelerden göç ettikleri ve İran'ın hangi bölgelerine daha fazla dağıldıklarını anlatılacaktır. İran'daki Afgan göçmenlerin sayısı diğer ülkelerden gelen göçmen nüfuslara göre çok daha fazla oldukları için Afgan göçmenlere odaklanılmış ve en çok karşılaştıkları sorunlar ile İran'da göçmenlere yönelik ayrı bir kimlik üretiminin olup olmadığı araştırılmış ve ortaya bu göçmen kimliklerinin İran'daki Afganların hayatını nasıl etkilediği incelenmiştir. Tezin araştırma konusu olan mekansallığın oluşan göçmen kimlikleri üzerindeki etkisi ve hangi bağlamlarda etkili olduğu da ele alınmıştır. Afgan göçmenlerin İran'da daha çok hangi bölgelere yerleştikleri, daha çok hangi alanlarda çalıştıkları, yaşam şartlarının nasıl olduğu, İran toplumuna adapte olup olmadıkları ile İran toplumu ve Afgan göçmenler arasındaki karşılıklı etkileşimler yapılan anket çalışmalarında araştırılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre spesifik olarak göçmen algısı, kimlik algısı ve nasıl oluşturulduğu ortaya koyulmuştur. Afgan göçmenlerin İran'da yoğun yaşadıkları bölgelerde gettolaşma yapısına geçip geçmedikleri incelenmiştir. Tez kapsamında yapılan araştırma ve analizler Afgan göçmenler ve İran vatandaşları ile anket sorularına bağlı kalınarak yapılan birebir görüşmelerle elde edilmiştir. İran toplumunda Afgan göçmenler hakkında yaratılmış olan kalıp yargıların yanlış olup olmadığı tartışılacaktır. Bunlara ilave olarak da dünyadaki küresel göç hareketleri içerisinde İran'a doğru olan göçlerin yeri ve İran toplumuna ve ekonomisine olan etkileri incelenmiştir. Bu çalışmada güç ilişkilerini ortaya çıkartmak amacıyla eleştirel ve yorumlayıcı bir yaklaşım kullanılmakla beraber genel olarak ezilen merkezli bakış vardır.
Özet (Çeviri)
First of all, the general population of Iran, information about the immigrants in Iran, the number of immigrants, from which countries they generally migrated and which regions of Iran they are more dispersed will be explained. Since the number of Afghan immigrants in Iran is much higher than the immigrant populations from other countries, it has been focused on Afghan immigrants and investigated the problems they encounter most and whether there is a separate identity production for immigrants in Iran and how these immigrant identities affect the lives of Afghans in Iran examined. The effect of spatiality, which is the research subject of the thesis, on immigrant identities and in which contexts it is effective are also discussed. In the survey studies, the mutual interactions between Iranian society and Afghan immigrants were investigated in which regions Afghan immigrants mostly settled in Iran, in which areas they mostly worked, how their living conditions were, whether they were adapted to Iranian society or not. According to the results of the research, the perception of immigrants, identity perception and how it is created are revealed. It has been examined whether Afghan immigrants have passed into ghettoization in the regions where they live heavily in Iran. The research and analyzes made within the scope of the thesis were obtained through one-to-one interviews with Afghan immigrants and Iranian citizens, adhering to the survey questions. It will be discussed whether the stereotypes created about Afghan immigrants in Iranian society are wrong. In addition to these, the place of migration to Iran among the global migration movements in the world and its effects on Iranian society and economy were examined. In this study, although a critical and interpretive approach is used to reveal power relations, there is generally an oppressed centered view.