Tıbbi terminasyon uygulanan kadınlara swanson bakım kuramı'na göre geliştirilen mobil destekli eğitimin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of mobile assisted education developed according to the swanson theory of care for women with medical termination
  1. Tez No: 751253
  2. Yazar: HAVVA YEŞİLDERE SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF GÜRSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı maternal veya fetal nedenlerden kaynaklı bir komplikasyon sonucu tıbbi terminasyon uygulanan kadınlara Swanson Bakım Kuramı'na göre geliştirilen mobil destekli eğitim programının etkinliğinin değerlendirilmesidir. Yöntem: Randomize kontrollü deneysel türdeki çalışma Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde Eylül 2021-Mayıs 2022 tarihleri arasında yürütüldü. Örneklemi ikinci trimesterde tıbbi terminasyon uygulanan 50 kadın (müdahale:25, kontrol:25) oluşturmuştur. Kadınların tamamına hastanenin rutin bakımı uygulanırken, müdahale grubuna Swanson Bakım Kuramı'na dayalı mobil destekli eğitim programı uygulandı. Bu süreçte hastanede yüzyüze üç görüşme, taburculuk sonrası telefonla beş görüşme olmak üzere toplam sekiz görüşme yapıldı. Taburculuk sonrası mobil uygulama üzerinden etkileşim sürdürüldü. Veriler; Kişisel Bilgi Formu, Perinatal Yas Ölçeği, Depresyon, Anksiyete, Stres Ölçeği, Baş Etme ve Uyum Süreci Ölçeği ve Sayısal Değerlendirme Ölçeği kullanılarak hastanede, 6-8.haftada, 12. haftada tekrarlı ölçümler yapılarak toplandı. Verilerin analizi SPSS 26 paket programında yapıldı. Verilerin analizinde; yüzde, frekans, ki-kare testi, bağımsız örneklem t testi, bağımlı gruplarda t testi, pearson korelasyon katsayısı ve tekrarlı ölçümlerde varyans analizi kullanıldı. Bulgular: Kadınların yaş ortalaması müdahale grubunda 29,40±5,34 kontrol grubunda 30,12±5,11'dir. Sosyodemografik ve obstetrik özellikler bakımından müdahale ve kontrol grubunun benzer özelliklere sahiptir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study was to evaluate the effectiveness of the mobile assisted education program developed according to the Swanson Theory of Care for women with medical termination as a result of maternal or fetal complications. Method: The randomized controlled experimental study was conducted at Eskişehir Osmangazi University Health, Practice and Research Hospital between September 2021 and May 2022. The sample consisted of 50 women (intervention: 25, control: 25) with medical termination in the second trimester. While the routine care of the hospital was continued for all of the women, a mobile application assisted education program based on Swanson Care Theory was applied to the intervention group. In this process, eight interviews were conducted in total, three face-to-face interviews at the hospital and five telephone interviews after discharge. After discharge, interaction was continued via the mobile application. Data were collected by using the Personal Information Form, Perinatal Grief Scale, Depression, Anxiety, Stress Scale, Coping and Adaptation Process Scale and Numerical Evaluation Scale at the hospital, at the 6th-8th week, at the 12th week, by making repeated measurements. Analysis of the data was made in SPSS 26 package program. In the analysis of data; percentage, frequency, chi-square test, ındependent sample t test, paired sample t test, pearson correlation coefficient and analysis of variance in repeated measurements were used. Results: The mean age of the women was 29.40±5.34 in the intervention group and 30.12±5.11 in the control group In terms of sociodemographic and obstetric characteristics, intervention and control groups had similar characteristics (p>0.05).