Obezite cerrahisi sonrası olası kardiyak reverse remodellingi saptamada ekokardiyografik parametreler ve serum galectin-3 düzeylerinin rolü
The role of echocardiographic parameters and serum galectin-3 levels in detection of potential cardiac reverse remodelling after obesity surgery
  1. Tez No: 751266
  2. Yazar: ÖMER TEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR SİNAN DEVECİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Obezite, eşlik eden komorbiditeleri nedeniyle yaşam süresini kısaltan, prevalansı giderek artan global bir sağlık problemidir. Obezite, kardiyak disfonksiyonuna zemin hazırlayan kardiyak morfolojide değişikliklere neden olabilir. Obezitenin tedavisinde bariatrik cerrahi yöntemlerin kullanılma sıklığı her geçen gün artmaktadır. Laparoskopik sleeve gastrektomi (LSG), morbid obezite tedavisinde günümüzde en önemli cerrahi seçeneklerinden biridir. Çalışmamızda LSG'nin kardiyak reverse remodelling ve kardiyak fibrozis üzerindeki ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: 2020-2022 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde obezite nedeniyle LSG olan ardışık 72 obezite hastası ile sağlıklı 72 birey incelendi. Hastaların ve sağlıklı grubun demografik verileri, antropometrik ölçümleri, laboratuvar özellikleri, Galectin-3 (Gal-3) ve ekokardiyografik parametreleri değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilenlerin ortalama yaşı 34,7±10,2 idi, bunların 105 (% 72,9)'i kadındı. Cerrahi sonrası ortalama beden kitle indeksi (BKİ) 43,6±4,2 kg/m²'den 29,4±3,8 kg/m²'ye azalma göstermiştir. Cerrahi grupta vücut ağırlığı kaybı, BKİ ve vücut yüzey alanında (VYA) istatistiksel anlamlı azalma saptandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Obesity is a global health problem with an increasing prevalence, which shortens life expectancy due to its co morbidities. Obesity can cause changes in cardiac morphology that predisposes to cardiac dysfunction. The frequency of using bariatric surgical methods in the treatment of obesity is increasing day by day. Laparoscopic sleeve gastrectomy (LSG) is one of the most important surgical options in the treatment of morbid obesity today. In our study, we aimed to evaluate the effect of LSG on cardiac reverse remodeling and cardiac fibrosis. Material and method: 72 consecutive obesity patients who had LSG surgery due to obesity at Çukurova University Medical Faculty Balcalı Hospital and 72 healthy individuals were examined between 2020 and 2022. Demographic data, anthropometric measurements, laboratory characteristics, Galectin-3 (Gal-3) and echocardiographic parameters of the patients and the individuals in the healthy group were evaluated. Findings: The mean age of the patients who were included in the study was 34.7±10.2 years, 105 (72.9%) of them were female. Postoperative mean body mass index (BMI) decreased from 43.6±4.2 kg/m² to 29.4±3.8 kg/m². A statistically significant decrease was observed in body weight loss, BMI and body surface area (BSA) in the surgical group.