Transrektal ultrasonografi eşliğinde prostat biyopsisinde periprostatik sinir blokajı ile intrarektal lokal anestezinin erektil fonksiyona etkisinin değerlendirilmesi - gözlemsel bir çalışma
Evaluation of the effect of intrarectal local anesthesia with periprostatic nerve blockage on erectile function in transrectal ultrasonography acrossed prostate biopsy - an observational study
  1. Tez No: 751267
  2. Yazar: ALİ YASİN ÖZERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZER GÜZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışmada, transrektal ultrasonografi eşliğinde prostat biyopsisi işleminde uygulanan, periprostatik sinir blokajı ve intrarektal lokal anestezi yöntemlerinin kısa ve uzun dönemde erektil fonksiyonlar üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Ocak 2020 ile Eylül 2021 tarihleri arasında kliniğimizde prostat biyopsisi yapılan 86 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar, intrarektal 10cc %2 lidokain jel uygulanan 40 hasta (Grup-1), %1 lidokain HCL 10 ml ile periprostatik sinir bloğu yapılan 46 hasta (Grup-2) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Hastaların demografik verileri(yaş, boy, kilo), biyopsi işlemi öncesi PSA değerleri, prostat hacimleri, görsel ağrı skorları(VAS), işlem sonrası geliştiyse komplikasyonları not edildi. Erektil fonksiyonları ve sonraki dönemde erektil fonksiyonların değişimini değerlendirmek amacıyla hastalar, biyopsi sırasında, biyopsi sonrası 15.gün, 1.ay, 3.ay ve 6.ayda IIEF-5 formu ile sorgulanarak puanları kaydedildi. Anlamlı p değeri
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to evaluate the effects of periprostatic nerve blockade and intrarectal local anesthesia methods which are applied in the prostate biopsy procedure accompanied by transrectal ultrasonography on erectile functions in the short and long term. Material and Methods: Between January 2020 and September 2021, 86 patients who underwent prostate biopsy in our clinic were included in the study. The patients were divided into 2 groups as 40 patients (Group-1) who were administered 10cc intrarectal 2% lidocaine gel, and 46 patients (Group-2), who underwent periprostatic nerve block with 10 ml of 1% lidocaine HCL. Demographic data of the patients (age, height, weight), PSA values before the biopsy procedure, prostate volumes, visual pain scores (VAS), and complications after the procedure were noted. In order to evaluate the erectile functions and the changes in erectile functions in the next period, the patients were questioned with the IIEF-5 form during the biopsy, at the 15th day, 1st month, 3rd month and 6th month after the biopsy, and their scores were recorded. Significant p value was accepted as