Kolon kanseri hastalarında farmasötik bakım gereksinimlerinin belirlenmesi
Determination of pharmaceutical care needs in patients with colon cancer
  1. Tez No: 751311
  2. Yazar: SONGÜL TEZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET VEHBİ İZZETTİN
  4. Tez Türü: Eczacılıkta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Onkoloji, Pharmacy and Pharmacology, Oncology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, kolon kanseri hastalarında farmasötik bakım gereksinimlerinin belirlenip çözümlenmesi ve GAS6 proteininin kolon kanseri ile olası ilişkisinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya kolon kanseri tanısı yeni konmuş olan 70 hasta ve kontrol grubunda yer alan 53 sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir. Kemoterapi tedavisi alan 36 hasta, 3 kür süresince takip edilmiş ve her hasta için farmasötik bakım planları hazırlanmıştır. Aynı hastaların ilk kür öncesi ve 3 kür sonrası yaşam kaliteleri değerlendirilmiştir. Kolon kanseri hastalarının kemoterapi öncesi ve 3 kür sonrası; cerrahi öncesi ve 1 ay sonrası; kontrol hastalarının ise 1 kere GAS6 plazma düzeyleri ölçülmüştür. Bulgular: Çalışmaya katılan kemoterapi hastalarında, 3. kürde ilaç kaynaklı problemler (İKP) 1. küre göre azalmıştır (Sırasıyla %63,9, %75; n=36; p>0,05). Hastalara, 3 kür süresince klinik onkoloji eczacısı tarafından 147 öneri yapılmış, bu önerilerin %98'i (n=144) uygulanmıştır. Hastaların uyguladıkları önerilerin %91,7'sinde (n=132) İKP çözülmüş, %8,3'ünde (n=12) ise çözülememiş ve ileri tetkikler için hastalar doktora yönlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this study is to determine and solve the pharmaceutical care needs of colon cancer patients and to evaluate the relation between GAS6 protein levels and colon cancer. Method: 70 patients newly diagnosed with colon cancer and 53 healthy volunteer as control group were included in the study. 36 chemotherapy patients were followed during 3 courses of treatment and pharmaceutical care plans were developed for each patient. Quality of life of patients were evaluated before and after the 3 courses of chemotherapy. Plasma GAS6 levels were measured before and after 3 courses of chemotherapy; before and 1 month after the surgery for colon cancer patients and anytime for once for control group. Results: Drug releated problems in chemotherapy patients were decreased in the 3. course as compared to 1. course (63,9%, 75% respectively; n=36; p>0.05). 147 recommendations were given to patients by clinical oncology pharmacist and 98% (n=144) of them were performed by patients. Drug releated problems were solved in 91,7% (n=132) of recommendations, for unsolved problems 8,3% (n=12) the patients were referred to doctor for further investigations.