Özel belleklere sahip kuantum noktalı tek ve çift baskılı polimerler kullanılarak, kadmiyum iyonu için iyon seçici elektrot geliştirilmesi
Development of selective electrode for cadmium ion, using quantum-dotted single and double i̇mprinted polymers with special memories
  1. Tez No: 751315
  2. Yazar: HATİCE PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU BİRLİK ÖZKÜTÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı, kadmiyum iyonlarının tayini için özel belleğe sahip kuantum noktalı polimerler hazırlayarak, bu polimerlerin iyon seçici elektrot olarak kullanılabilirliğini incelemektir. Çalışmanın ilk aşamasında iki ayrı polimer sentezlenmiştir; QD-APTS, QD-APTS-kitosan metal şelat monomerleri hazırlanmış ve baskı iyonu olan kadmiyum iyonu ile etkileştirilerek, uygun çapraz bağlayıcı ile polimerleştirilmiştir. Polimerik yapıdan kadmiyum baskı iyonu 0,1 N HNO3 (%10 etanol) ile uzaklaştırılarak, kadmiyum iyonu için özel bellek oluşturulmuş iki farklı polimer elde edilmiştir. Bu polimerik yapılar; MIP-1 [APTS-QD-Cd(II)] MIP-2 [APTS-QD-Cd(II)-kitosan]'dır. Çalışmanın ikinci aşamasında kadmiyum iyonu baskılanmış polimerlerden iyon seçici elektrotlar hazırlanmış ve farklı derişimlerde kadmiyum iyonlarının kantitatif analizleri gerçekleştirilmiştir. Hazırlanmış olan bu iyon seçici elektrotların potansiyel cevabı, pH, cevaplama süresi, farklı iyonlara karşı seçiciliği, tekrar kullanılabilirliği, ömrü ve analitik performansı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, by preparing quantum dotted polymers with special memory for the determination of cadmium ions, it is to examine the availability of these polymers as ion selective electrodes. In the first phase of the study, two separate polymers were synthesized; QD-APTS, QD-APTS-chitosan metal chelate monomers were crafted and polymerized with appropriate cross-linker, effecting them with the template printing ion cadmium ion. By removing cadmium print ion from the polymeric structure with 0.1 N HNO3 (10% ethanol), two different polymers have been created with special memory for cadmium ion. These polymeric structures are; MIP-1 [APTS-QD-Cd(II)] MIP-2 [APTS-QD-Cd(II)-chitosan] In the second phase of the study, ion-selective electrodes were prepared from cadmium imprinted polymers, and quantitative analyses of cadmium ions were performed in different concentration. The potential response, pH, answering time, selectivity, reusability, lifespan and analytical performance of these ion selective electrodes that have been prepared have been studied.