Mobil müzik uygulaması destekli müzik teorisi ve işitme eğitimi
Mobile music application-supported music theory and ear training education
- Tez No: 751316
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU TEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: ANKARA MÜZİK VE GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Müzik ve Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmada, mobil müzik uygulaması destekli müzik teorisi ve işitme eğitiminin, müzik öğretmeni adaylarının Batı Müziği Teorisi ve İşitme Eğitimi ders başarısına olan etkisi incelenmiştir. Araştırma da nicel araştırma yöntemleri ve kontrol gruplu ön test– son test deneysel araştırma modeli kullanılmıştır. Bu araştırmanın deneysel sürecinde destek amaçlı olarak My Ear Training mobil müzik uygulaması kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu deney ve kontrol gruplarına eşit olarak dağıtılan 26 müzik öğretmeni adayı oluşturmuştur. Araştırmanın deney sürecinde; deney grubuna 8 hafta süre ile mobil müzik uygulaması destekli eğitim verilirken kontrol grubu rutin ders sürecine devam etmiştir. Araştırmanın ön test aşamasında ve deney süreci sonrasında yapılan son test aşamasında adayların başarısını ölçmek üzere müzik teorisi ve işitme eğitimi testi yapılmıştır. Araştırmada elde edilen bulguların analizinde nonparametrik istatistik testleri; Wilcoxon İşaretlenmiş Sıralar Testi ve Mann- Whitney U Testi kullanılmıştır. Verilerin analizi neticesinde; mobil müzik uygulaması destekli müzik teorisi ve işitme eğitiminin müzik öğretmeni adaylarının ders başarısını arttırdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapid developments in informatics, communication and mobile technologies have been causing remarkable and visible changes on the education, as well as affecting our life in every other aspect. The use of technology in education have created a flexible learning situation that's free from the constraints of time and space. Thus, it provided an opportunity of distance learning, e-learning and m-learning for the people who studied and learnt how to use technology in education. Along with the introduction of mobile learning in our lives and its usage in music education, the notion of“mobile music”became more and more pronounced in training and education. In this context mobile music applications, in today's conditions, are used complementary to music education. Mobile music applications have categories such as fundamental music training, instrument training, instrument sounds, play-alongs, note dictation, listening to music, recording sounds and mixing, usage of equalizer, tuner and metronome. In this research, several mobile music apps that are anticipated to help the education of Music Theory and Ear Training have been scanned. And it has been concluded that the best application built in compliance with the current curriculum found out to be“My Ear Training”app. Supporting the Music Theory and Ear Training courses of music teacher candidates with this mobile app (My Ear Training) will most likely be very beneficial, by considering the results and suggestions of this research. This research has been prepared in order to detect the level of contribution this music application makes, to the success of Music Theory and Ear Training courses. This research have used quantitative methods and the preliminary-final testing models within a control group. The subjects of this experiment have been put together amongst 26“music teacher”scholars still attending Ankara Music and Fine Arts University, Musical Education Department of the school year 2021-2022. In the experimental course of the research, My Ear Training mobile music app has been used. In this stage, the education of the experiment group was supported by the mobile music app for 8 weeks in the Music Theory and Ear Training courses, whereas the control group has carried out the routine learning process. A music theory and ear training examination has been done in the course of the preliminary and the final tests in the course of the experiment. In this experiment non-parametric, statistical tests such as Wilcoxon Signed Rank Test and Mann-Whitney U Test have been used. The acquired data has been analyzed by using the SPSS 26.0 package program within a statistical perspective.