SARS COV 2 pozitif hastalarda klinik durum ile immünolojik parametreler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between clinical status and immunological parameters in sars COV 2 positive patients
  1. Tez No: 751375
  2. Yazar: ŞEVİN İRDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET PARLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
COVID 19 hastalığı genel olarak akut, kendini sınırlayan bir solunum sistemi hastalığı olmasına rağmen % 3-5 arasında değişen mortalite hızıyla ölümcül bir tablo ile de seyredebilir. Yaş, komorbidite, özellikle bağışıklık sistemi hücrelerinin yanıtı ve sayısı; klinik gidişatı ve mortaliteyi belirleyen faktörler arasında yer almaktadır. Bu çalışmada amaç, klinik durumu iyi/orta ve ciddi olan SARS CoV 2 pozitif hastaların immünolojik özelliklerini incelemektir. Prospektif olarak yapılan bu çalışmada kan örnekleri, Nisan 2020 - Temmuz 2020 tarihleri arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi ve SBÜ Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon hastalıkları servisi, göğüs hastalıkları servisi ve YBÜ'de yatan, PCR testinde SARS CoV 2 pozitifliği saptanan hastalardan alınmıştır. Çalışmaya 18-85 yaş arası 80 erişkin hasta dahil edilmiştir. Hastalardan yatışı takiben 24 saat içerisinde EDTA'lı hemogram tüpüne bir adet kan örneği alınıp, flowsitometrik yöntemle, Bd Facs Canto II Flow Cytometer cihazında CD4 ve CD8 T lenfosit, CD20 (B lenfosit) ve CD16 (Natural killer hücresi) hücre sayıları üretici firmanın talimatlarına göre çalışılmıştır. Aynı zamanda hastaların hemogram, rutin biyokimya, d-dimer, ferritin ve CRP değerlerine de bakılmıştır. Hastalar; serviste ve yoğun bakımda takip edilen, entübe olan ve olmayan, iyileşen ve ölen olmak üzere gruplara ayrılarak veriler gruplar arasında karşılaştırılmıştır. YBÜ hasta grubunda servis hasta grubuna göre; yaş, toplam lökosit sayısı, nötrofil sayısı, ferritin ve LDH düzeyi, CRP değeri ve CD20 B lenfosit yüzdesi anlamlı olarak yüksek; lenfosit sayısı ve CD4 T lenfosit yüzdesi anlamlı olarak düşük saptanmıştır. İleri yaş, toplam lökosit sayısı ve nötrofil sayısında artış, lenfosit sayısında azalma, ferritin, d dimer, LDH (laktat dehidrogenaz), AST( aspartat aminotransferaz), CRP düzeyinde artış ve CD4 T lenfosit sayısında azalma; entübe olan grupta entübe olmayan hasta grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklı bulunmuştur (p< 0,001). Yaş yüksekliği, nötrofil sayısında artış ve lenfosit sayısında azalma, ferritin, LDH, CRP değerlerinde artış, CD4 T lenfosit düzeyinde azalma; ölen hastalarda iyileşen hasta grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklı bulunmuştur (p< 0,001). Sonuç olarak çalışmamızda; ileri yaş, lökositoz ve nötrofili, lenfopeni, CRP, LDH ve ferritin artışı, CD4 ve CD8 T lenfosit sayılarında azalma saptanan hasta grubunda klinik durumun ağırlaşabileceği ve yoğun bakım ihtiyacı gelişebileceği sonucu çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although COVID 19 disease is generally an acute, self-limiting respiratory system disease, it can also progress with a fatal picture with a mortality rate of % 3-5. Age, comorbidity, especially the response and number of immune system cells are among the factors that determine the clinical course and mortality. The aim of this study is to examine the immunological features of SARS CoV 2 positive patients with mild/moderate and severe clinical status. In this prospective study, blood samples were collected from patients with SARS CoV 2 positivity in PCR test between April 2020 and July 2020. Patients were hospitalized in Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaş Medical Center and SBU Van Training and Research Hospital Infectious Diseases Service, Chest Diseases Service and ICU. 80 adult patients aged 18-85 years were included in the study. Blood samples were taken from patients to hemogram tube with EDTA, within 24 hours after the hospitalization. The number of CD4 and CD8 T lymphocytes, CD20 (B lymphocytes) and CD16 (Natural killer cells) were determined by the flow cytometric method in the Bd Facs Canto II Flow Cytometer, according to the manufacturer's instructions. At the same time, patients' hemogram, biochemical parameters, d-dimer, ferritin and CRP were also examined. The data were compared between groups which are; followed in the service or intensive care unit, intubated and non-intubated, recovered and deceased. According to the patients in service, in ICU patients; age, total leukocyte and neutrophil count, ferritin, LDH and CRP level, CD20 B lymphocyte percentage were significantly higher; number of total lymphocyte and CD4 T lymphocyte percentage was significantly lower. Advanced age, increase in total leukocyte and neutrophil number, decrease in lymphocyte, increase in ferritin, d dimer, LDH (lactate dehydrogenase), AST (aspartate aminotransferase), CRP level and decrease in CD4 T lymphocyte were found statistically significant different in the intubated group compared to the non-intubated group (p< 0.001). Advanced age, increase in neutrophil and decrease in lymphocyte number, increase in ferritin, LDH, CRP, decrease in CD4 T lymphocyte number were found statistically significant different in the patients who died compared to the group of patients who recovered (p< 0.001). As a result, in our study; it was concluded that the clinical situation may worsen and the need for intensive care may develop in the patient group with advanced age, leukocytosis and neutrophilia, lymphopenia, increased CRP, LDH and ferritin, and decreased CD4 and CD8 T lymphocyte numbers.