Siringik asit'in antinosiseptif ve antiinflamatuvar etkinliğinin araştırılması
Investigation of the antinociceptive and antiinflammatory effects of syringic acid
- Tez No: 751374
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİDE DEMİR ÖZKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez çalışmasında, siringik asit'in antinosiseptif ve antiinflamatuvar etkilerinin araştırılması planlanmıştır. Siringik asit'in antinosiseptif etkisi kuyruk sıkıştırma, kuyruk daldırma, sıcak plaka, asetik asit ile indüklenen kıvranma ve formalin testleri ile araştırılmıştır. Bu fenolik bileşiğin antiinflamatuvar etkinliği ise karragenin ile indüklenen inflamasyon testi ile incelenmiştir. Farelerin lokomotor aktiviteleri de aktivitemetre testi ile değerlendirilmiştir. Aktivitemetre testinde 50 ve 100 mg.kg-1 dozlarda uygulanan siringik asit farelerin ambulatuvar aktivitelerini, yatay ve dikey hareket sayılarını ve yürüme mesafelerini değiştirmemiştir. Siringik asit kuyruk sıkıştırma, kuyruk daldırma ve sıcak plaka testlerinde farelerin reaksiyon sürelerinde, % maksimum olası etki (%MPE) ve eğri altında kalan alan (AUC) değerlerinde herhangi bir değişikliğe neden olmamıştır. Diğer yandan, asetik asit ile indüklenen kıvranma testinde kıvranma davranışlarının sayılarını azaltmış ve formalin testinin sadece ikinci fazında farelerin pençe yalama sürelerini kısaltmıştır. Bu bulgular siringik asit'in periferal antinosiseptif etki gösterdiğini ortaya koymuştur. Siringik asit karragenin ile indüklenen inflamasyon testinde ise sıçanların pençe ödemini istatiksel olarak anlamlı biçimde azaltarak antiinflamatuvar etki göstermiştir. Yapılan in silico çalışmalar ile siringik asit'in analjezi ve inflamasyon süreçleri ile yakından ilişkili olan siklooksijenaz (COX) ve lipoksijenaz (LOX) enzimleri ile etkileşimleri incelenmiştir. Moleküler docking ve moleküler dinamik simülasyon çalışmaları sonucunda siringik asit'in COX-2 ve 5-LOX enzimleri ile başarılı bir şekilde kenetlendiği ve bu enzimlerle yüksek afiniteli ve süreklilik gösteren etkileşimler gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it was planned to investigate the antinociceptive and antiinflammatory effects of syringic acid. The antinociceptive effect of syringic acid was investigated by tail clip, tail immersion, hot plate, acetic acid-induced writhing and formalin tests. The antiinflammatory activity of this phenolic compound was examined by carrageenan-induced inflammation test. The locomotor activities of the mice were also evaluated by the activitymeter test. In the activitymeter test, syringic acid administered at doses of 50 and 100 mg.kg-1 did not change the ambulatory activities, horizontal and vertical movement numbers and walking distance of the mice. Syringic acid administrated at doses of 50 and 100 mg.kg-1 did not cause any change in reaction times, maximum possible effect % (MPE%) and area under the curve (AUC) values of mice in tail clip, tail immersion and hot plate tests. On the other hand, it reduced the number of writhing behaviors in the acetic acid-induced writhing test and shortened the paw licking times of the mice only in the second phase of the formalin test. These findings revealed that syringic acid possess a peripheral antinociceptive effect. Syringic acid showed anti-inflammatory effect by significantly reducing paw edema of rats in the carrageenan-induced inflammation test. In silico studies were performed to investigate interactions of syringic acid with cyclooxygenase (COX) and lipoxygenase (LOX) enzymes, which are closely related to analgesia and inflammation processes. The molecular docking and molecular dynamic simulation studies indicated that syringic acid successfully docked with COX-2 and 5-LOX enzymes and showed high affinity and continuous interactions with them.