Mersin Körfezi'ne dökülen bazı nehirlerden kaynaklı mikroplastik bolluğunun yağışlı dönemdeki etkisinin belirlenmesi
Investigation of microplastic pollution from rivers in the Bay of Mersin
- Tez No: 751409
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDENİZ DEMİR, PROF. DR. AHMET ERKAN KIDEYŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kuzeydoğu Akdeniz'deki Mersin Körfezi'ne nehirlerden yüklenen mikroplastik bileşimi belirlemeye yönelik yapılan bu ilk analiz için Kasım 2019'da toplam sekiz nehirden numune alınmıştır. Tüm numuneler arasında %83,5'lik pay ile lifler baskın bulunmuştur. Gözlenen mikroplastiklerin yarısından fazlası mavi renkte (%55) iken ardından siyah (%30) renk gelmiştir. Nehir sularında tespit edilen mikroplastiklerin %91'inin uzunluğu 2,5 mm'den kısa bulunmuştur. FTIR tarafından analiz edilen 31 fiber olmayan partikülden yirmi dördü polietilen (PE) olarak tanımlanmıştır. Bu nehirlerdeki mikroplastiklerin temel özellikleri (biçim, renk, ortalama boyut, polimer) Mersin Körfezi'ndeki deniz ortamında 2017 ve 2020 yıllarında yapılan çalışmalarda bizim sonuçlarımıza benzer olarak bildirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Microplastics from a total of eight rivers downstream samples were analyzed as a first attempt to determine the microplastic composition in the rivers and the microplastic composition loaded into Mersin Bay in the northeastern Mediterranean. Fibers were the dominant category with a share of 83.5% among all samples. More than half of the microplastics observed were blue (55%), followed by black (30%). 91% of the microplastics detected in river waters were shorter than 2.5 mm in length. Twenty-four of the 31 non-fiber particles analyzed by FTIR were identified as polyethylene (PE). The basic properties (form, color, average size, polymer) of microplastics in these rivers were reported similar to our results in studies conducted in the marine environment of Mersin Bay in 2017 and 2020.