Oltu-Balkaya ve Olur Havzalarının (Doğu Anadolu) potansiyel alan verileri ile incelenmesi
The study of potential area data of the Oltu-Balkaya and Olur Basins (Eastern Anatolia)
  1. Tez No: 751408
  2. Yazar: YEŞİM SULTAN TATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tezde, Oltu- Balkaya ve Olur Havzaları gravite ve manyetik veriler kullanılarak araştırılmıştır. Gravite ve manyetik anomalilere 1, 2, 3 ve 4 km seviyeleri için yukarı uzanım yöntemleri uygulanmıştır. Yukarı uzanım uygulanan her bir veriye Toplam Yatay Türev Süzgeci (TYT) ve Eğim açısı (Tilt Angle) Süzgeci uygulanmış ve bölgedeki süreksizlikler ile jeolojik yapı sınırları ortaya konulmuştur. Ayrıca çalışma alanını KB-GD doğrultusunda kesen bir profil boyunca gravite verileri 2 boyutlu modellenmiştir. Modelleme sonucunda, Oltu-Balkaya ve Olur Havzalarının temelinin ofiyolit ve metamorfitlerden oluşan bir mozayikle dengenebileceği ve Doğu Anadolu havzalarının temelinin yitim karmaşığı olduğu yönündeki önerinin desteklenmediği görülmüştür. Her ne kadar Oltu, Balkaya ve Olur havzaları literatürde ayrı havzalar olarak adlandırılmışsa da jeofizik veriler bunların tek bir havza olduğunu destekler sonuçlar vermiştir. Hatta daha batıdaki Narman havzası benzer yöntemlerle incelendiğinde bu havzanın batıya uzanımı olarak nitelendirilebilecek gibi görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis project, two- and three-dimensional basin modeling of the KD-GB stretched Oltu-Balkaya and Olur basins with an average size of 25 km X 50 km will be carried out horizontally, approximately 100 km northeast of Erzurum, using gravity and magnetic data. Thus, the deep structure of one of the most important basins developed on the clamping zone between the Eastern Pontids and the Anatolian-Iranian Platform will be determined. However, derivative-based boundary-setting filters will be applied to gravity and magnetic data, and the boundaries of the geological structure and the discontentivity in the region will be revealed. The information obtained will be compared with the existing surface geology and its compatibility will be audited. As a result of the modeling, it was seen that the suggestion that the basement of the Oltu-Balkaya and Olur Basins could be stabilized by a mosaic composed of ophiolite and metamorphites, and that the basement of the East Anatolian basins is a subduction complex is not supported. Although the Oltu, Balkaya and Olur basins were named as separate basins in the literature, geophysical data showed that they were a single basin. In fact, when the Narman basin, which is further west, is examined with similar methods, it seems that it can be described as the western extension of this basin.