Dörtlü delta katkılı GaAs kuantum kuyusunun optiksel özellikleri
GaAs quantum well with quadruple delta additiveoptical features
  1. Tez No: 751431
  2. Yazar: TUĞBA ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH UNGAN, DR. HASSEN DAKHLAOUI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Optik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Optik ve Fotonik Mühendisliği Bilim Dlı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez çalışmasında, ilk olarak yarıiletkenler, heteroyapılar ve düşük boyutlu sistemler hakkında genel bilgiler verilmiştir. Daha sonra GaAs dörtlü delta katkılı kuantum kuyusunun potansiyel profilleri, altbant enerjileri ve bu enerjilere karşılık gelen dalga fonksiyonlarının karesi üzerine yapı parametrelerinin etkileri incelenmiştir. Sonra da GaAs dörtlü delta katkılı kuantum kuyusunun optiksel özellikleri hakkında bilgiler verilmiştir. Buna bağlı olarak da yapı parametrelerinin farklı katkı konsantrasyonları, farklı iç ve dış kuantum kuyu genişlik değerlerinin yapının doğrusal, doğrusal olmayan ve toplam kırılma indisi ve soğurma katsayısı üzerine etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, general information about semiconductors, heterostructures, and low-dimensional systems was first given. Then, the potential profiles of the GaAs quadruple delta-infused quantum well, subbant energies, and the effects of building parameters on the square of wave functions corresponding to these energies were examined. Then information was given about the optical properties of the GaAs quadruple delta-in-contribution quantum well. Accordingly, different additive concentrations of building parameters, the effect of different internal and external quantum well width values on linear, nonlinear, and total refractive index, and absorption coefficient of the structure were examined.